(http://www.klassa.bg/)
НЗОК скандално отказва да финансира зъбно протезиране на възрастни хора въпреки договор и осигурено финансиране
"Вчера получих от д-р Борислав Миланов, председател на УС на БЗС, запитване относно плаковото протезиране за хора на пенсионна възраст и отказът на НЗОК да финансира тази дентална дейност. Поради обществената значимост на темата публикувам моя отговор след неговото изрично съгласие." Това написа на личната си страница във Фейсбук министърът на здравеопазването и вицепремиер в служебното правителство д-р Илко Семерджиев. Публикуваме целия текст без редакторска намеса.До:
д-р Борислав Миланов
Председател на УС на БЗС
Относно:
Ваше писмо с изх. № 348 от 19.05.2017 г. касаещо изменение и допълнение на Наредба № 2 от 2016 г. за определяне на основния пакет от здравни дейности, гарантирани от бюджета на НЗОК и финансово обезпечаване на дейността, свързана с възстановяване на дъвкателните функции на частично или цялостно обеззъбени пациенти над 65-годишна възраст с плакови протези.
Уважаеми д-р Миланов,
В отговор на Вашето писмо предоставям следната информация:
1. Още при формирането на служебното правителство през месец януари 2017 година, когато се оформяха приоритетите за мандата, представих пред Президента на РБ, пред Министър-председателя и състава на целия Министерски съвет три основни цели в областта на здравеопазването, а именно – възстановяване на договорното начало в лечебното здравеопазване на България и подписване на НРД 2017, преодоляване на хроничните проблеми с доставките на ваксини за реализация на имунизационния календар на РБ и разширяване на обхвата на здравното осигуряване за възрастните хора в областта на плаковото протезиране. Мога категорично да заявя, че и трите цели бяха единодушно приети;
2. По време на преговорите за сключване на НРД 2017 многократно са провеждани срещи от страна на ръководството на МЗ с БЛС и с НЗОК, както и тристранни такива, на които се обсъждаха въпроси свързани с НРД и разпределението на резерва на НЗОК, с оглед да се получи съгласие за подписването му.
На тези срещи винаги се е говорело и за плаковото протезиране за възрастни хора защото сме правили разчети за наличието и разпределението на средствата от резерва на НЗОК в размер на 341 млн. лв., което да позволи правилното функциониране на лечебното здравеопазване, спазване на финансовата дисциплина и недопускане на дефицити или преразходи в отделните параграфи на здравноосигурителните плащания, увеличени с разпределените допълнителни средства от резерва.
На тези срещи винаги е присъствал и представител на Министерство на финансите с оглед на текущото съгласуване на решенията касаещи бюджета на НЗОК и разходите по всички видове здравноосигурителни плащания, като винаги в разчетите са били калкулирани и допълнителните 20 млн. лв. за първия етап на въвъждането на плаковото протезиране за възрастни хора;
3. Конкретните разпределения на резерва на НЗОК, които позволиха последващото подписване на НРД 2017 (освен премахването на „пръстовите отпечатъци“) са следните – добавяне на 8 млн. лв. към здравноосигурителните плащания за СИМП; добавяне на 156 млн. лв. към здравноосигурителните плащания за болнична медицинска помощ; добавяне на 20 млн. лв. към здравноосигурителните плащания за плаково протезиране; резервиране на 52 млн. лв. за плащания дължими от предишни периоди (2015 г.); резервиране на 19.8 млн. лв. за надлимитни плащания отчетени през 2016 г. или сумарно 255.8 млн. лв. от общо 341 млн. лв. резерв.
Остатъка от резерва в размер на 85.2 млн. лв. останаха неразпределени с оглед даване на възможност на НЗОК да покрие евентуални преразходи в областта на лекарствопотреблението или на част от натрупаните над 200 млн. лв. дълг към други здравноосигурителни системи непланирани в бюджет 2017;
4. В резултат на така постигнатите разпределения стана възможно подписването на НРД 2017 за медицинските дейности, след което ръководството на МЗ пристъпи към реализация на следващите стъпки за постигането на подписване на Анекс към НРД 2017 за денталните дейности касаещ плаковото протезиране за възрастни хора, а именно – изменение и допълнение на Наредба № 2 от 2016 г. за определяне на основния пакет от здравни дейности, гарантирани от бюджета на НЗОК. Промяната на наредбата вече е факт, измененията и допълненията са публикувани в ДВ и няма нито нормативни, нито финансови пречки да бъде сключен горецитирания Анекс между НЗОК и БЗС.
Подписването на договора. Снимка: Фейсбук
В допълнение към предоставената информация бих искал да добавя и няколко допълнителни обстоятелства, които междувременно станаха известни и мисля, че имат отношение към казуса с подписването на анекса. На последното си заседание през месец май служебното правителство отчете касовото изпълнение на бюджета на държавата, на ДОО и на НЗОК за първото тримесечие на 2017 г., при което стана видно, че по отделните здравноосигурителни плащания за медицинските дейности НЗОК няма никакви преразходи, докато при плащанията за лекарства и медицински изделия преразходи са допуснати и то в особено големи размери.
Например за „лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели за домашно лечение и за лекарствени продукти за лечение на злокачествени заболявания в условията на болнична медицинска помощ, които НЗОК заплаща извън стойността на оказваните медицински услуги“ са платени 307,6 млн. лв., което представлява преразход в размер над 35%. Ако и през следващите три тримесечия се запази този размер на плащания за лекарства, годишния разход ще достигне до 1 230 млн. лв. при заложени 798 млн. лв. в ЗБНЗОК за 2017 г. или преразходът само за лекарства на годишна база ще достигне до около 432 млн. лв., което е със 101 млн. лв. повече от целия резерв на НЗОК за текущата година.
Вероятно това е причината да се твърди, че средства за плаково протезиране няма, но при такъв преразход само при лекарствата средства няма да има и за СИМП, и за болнична помощ, както и за други дължими плащания изостанали от минали години. Категоричното ми мнение е, че мярката, която следва да се вземе не е спирането на подписването и реализацията на Анекс към НРД 2017 за денталните дейности, а постигането на финансова дисциплина в разходите за лекарства и медицински изделия. Нарушенията реализирани в областта на здравноосигурителните плащания за лекарства не могат да бъдат аргумент за нереализирането на нормативните изисквания на Наредба № 2 касаещи плаковото протезиране за възрастни хора, още повече, че необходимите за целта 20 млн. лв. вече са планирани като разход от резерва на НЗОК за 2017 г.
С уважение,
Д-р Илко Семерджиев
Заместник министър-председател и министър на здравеопазването в служебното правителство
20.05.2017 г.
Гр. София
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/05/23