(http://www.klassa.bg/)
Все повече чужди лекари в Германия
Българските лекари, които работят в Германия, официално са 1634 на брой. Те са на седмо място по численост сред чуждестранните лекари в страната. В действителност обаче той е много по-висок, тъй като тези данни не обхващат българите с частен лекарски кабинет. В статистиката не попадат и онези, които междувременно са придобили германско гражданство.Трудната ситуация в България
По данни на Българския лекарски съюз, около 650 дипломирани лекари излизат годишно от българските медицински университети, като 450 от тях напускат страната. В тази бройка са включени и утвърдени специалисти - и тъкмо в това е сериозният проблем. Експерти от здравеопазването твърдят, че ако не се променят условията на работа в България и не бъдат създадени стимули за медиците да остават в страната, през идните 5-6 години България ще се изправи пред огромен проблем, тъй като средната възраст на лекарите в момента възлиза на около 55 години.
От няколко години насам броят на лекарите-чужденци в Германия трайно расте. По данни на Лекарската камара само през миналата година ръстът достигна 10%, а броят на практикуващите лекари-чужденци в Германия е 46 721. Тоест, всеки десети лекар в страната притежава чуждестранен паспорт.
Тази тенденция помага на Германия, където особено извън големите градове се усеща остър недостиг от медицински кадри. Но колкото повече лекари от Източна Европа и от Сирия се установяват в Германия и започват да практикуват, толкова по-тежък става медицинският дефицит в тези страни, коментира берлинският вестник „Тагсшпигел”. Медицинското обслужване в Сирия в момента е катастрофално, включително и поради това, че половината сирийски лекари вече са напуснали страната си.
Разликата е в парите и условията на труда
Румъния също страда тежко от изтичането на медицински кадри. Страната заема едно от последните места в Европа по качество на здравното обслужване. Това пролича след пожара в една букурещка дискотека преди две години, когато част от пострадалите бяха откарани на лечение в чужбина, защото в интензивните отделения на тамошните болници просто липсваше персонал. Според някои румънски оценки, от 1990 година насам над 30 000 лекари са напуснали страната и сега работят най-вече във Великобритания, Франция и Германия.
В това няма нищо изненадващо, защото само за няколко години, прекарани на Запад, чужденците достигат десетократно по-високо заплащане, отколкото у дома си, коментира „Тагесшпигел” . Изданието добавя и това, че условията, при които работят румънските медици в Германия са много по-добри от тези в родината им. Един млад румънски лекар започва със заплата от около 300 евро, а дори лекарите с дългогодишен опит обикновено едва успяват да изкарат по около 700 евро месечно, пише вестникът.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/05/30