(http://www.klassa.bg/)
Искат проверки на храните в училища и детски градини
БАБХ: Продуктите, които се доставят за забавачките, са по БДС
Потребителски организации настояват да бъдат направени проверки на храните, които се дават на децата в училищата и детските градини. Това съобщи за „Монитор” председателят на асоциацията „Активни потребители“ Богомил Николов.
„Имаме съмнения, породени от обаждания на родители, които се опасяват, че в училищни столове се зареждат имитиращи продукти – най-вече млечни, като масло, сирене и кашкавал“, бе категоричен Николов.
По думите му подобни
проверки никога не са правени
в училищата и детските градини и е добре Агенцията по храните да вземе мостри, за да са сигурни родителите за качеството на храните, които консумират наследниците им.
Николов обясни, че ще се обърне към министъра на земеделието и храните Румен Порожанов, за да бъдат инициирани инспекции, за да се установи дали децата ядат храни ментета или такива с по-ниско качество спрямо страните в Западна Европа.
От Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) обаче обясниха за „Монитор“, че хранителните продукти в детските градини подлежат на засилен контрол от страна на институциите. От агенцията допълниха, че всички храни, които се доставят в детските градини и ясли, трябва да отговарят на Българския държавен стандарт (БДС). Това на практика означава, че много трудно имитиращи продукти или такива с двоен стандарт биха могли да бъдат
допуснати до трапезата на малчуганите
твърдят от БАБХ.
Междувременно по повод на качеството на храните на българския пазар проф. Стефка Петрова, национален консултант по хранене и диететика, обясни, че всичко зависи от това какво количество ядем от храните с по-ниско качество.
Според нея в такива продукти мазнините са повече, месото по-малко. Плодовете пък са заменени с оцветители, а захарта с по-евтин глюкозо-фруктозен сироп.
Според Петрова във фруктозния сироп има значително повече свободна фруктоза, която се усвоява по-бавно. Неусвоеното количество на фруктозата се свързва с белтъците. Те
предизвикват реакции на алергия
Тази свободна фруктоза се натрупва в черния дроб, където в големи количества, разбира се, настъпва омазняване, уточни още проф. Петрова.
Както „Монитор“ вече писа, Агенцията по храните започва проверки на продуктите в българските магазини, за да се установи дали те отговарят на качеството на стоките, които се предлагат в страни като Германия и Австрия.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/05/31