06/04/17 09:41
(http://www.klassa.bg/)

Богатите живеят все по-дълго

 Младите хора вече могат да си представят да живеят до 100-годишна възраст благодарение на качественото здравеопазване, пише Bloomberg. Средностатистическата жена в Япония вече живее до 87 години. От друга страна обаче много американци умират все по-млади и по-млади. На база на данни от последната година обществото на актюерите понижи с шест месеца прогнозата си за продължителността на живота на 65-годишните членове на американското общество. Здравето на американките на средна възраст, които не са от испански произход, се влошава най-бързо.

Според ново проучване резултатът от тези тенденции е по-голяма неравнопоставеност между по-богатите и по-бедните американци. Най-богатите членове на американското общество не само живеят няколко години повече, те също така получават повече финансови облаги благодарение на данъкоплатците.

Тенденциите ще са от изключителна важност, след като новата администрация и Конгресът обмислят да направят промени в системата на социалното осигуряване и здравеопазването. Дори леки промени на пенсионната възраст и формулите за изчисляване на обезщетенията биха имали много различни отражения върху бедните и богатите.

Изследователите, група от 13 видни икономисти и експерти по политиките за здравеопазването, се опитват да изчислят колко дълго американците могат да очакват да живеят въз основа на доходите си. Фокусът на проучването е спечеленото от данъкоплатците в средния период от кариерата им, когато те са на възраст между 41 и 51 години. Използваните данни са от системата на социалното осигуряване.

Резултатите са недвусмислени. През 1980 г. човек на 50-годишна възраст, принадлежащ към най-богатата група от обществото, е можел да очаква да живее с пет години по-дълго от 50-годишен мъж, принадлежащ към групата граждани с най-ниски доходи. До 2010 г. тази разлика е скочила до 12,7 години.

С други думи, най-бедните мъже в САЩ на 50-годишна възраст могат да очакват да живеят малко повече от 76 години, или с шест месеца по-малко от предното поколение. Същевременно най-богатите хора на същата възраст би трябвало да живеят 89 години, което е със 7 години повече от поколението на родителите им.

Проучването се съсредоточава върху мъжете, тъй като данните за жените не са толкова надеждни. През последните 40 години жените са навлезли в работната сила и това може да изкриви резултатите, тъй като по-ранните поколения жени са имали по-ниски доходи, но по-висок социално-икономически статут в обществото. Експертите все още не са подготвени да изведат конкретни данни за жените, но смятат, че при жените се очакват подобни, ако не и по-големи изменения спрямо мъжете, позовавайки се на по-ранен анализ.

Един от важните изводи от 13-годишната пропаст в очакваната продължителност на живота е, че социалното осигуряване и здравеопазването се превръщат в много по-добра сделка за заможните американци.

 

Преди три десетилетия богатите и бедните пенсионери са можели да очакват сравнително равни по размер социални облаги от правителствените програми. По-богатите като цяло са получавали по-високи изплащания от социалните си осигуровки поради по-високите си заплати и по-дългия си живот. По-бедните са получавали повече помощи от програмите за здравеопазване и по-големи изплащания от застраховки поради инвалидност. По линия на здравеопазването обаче издръжките са били в почти еднакъв размер.

Ситуацията в момента е доста променена. Тъй като богатите живеят по-дълго, те могат да разчитат, че ще получат повече обезщетения от социално осигуряване по време на цялата продължителност на живота си, отколкото бедните. Точно това се вижда и от графиката. Данните за обезщетенията са въз основа на сегашната им стойност, които са получени от 50-годишните американци и са коригирани спрямо инфлацията до нивото на долара от 2009 г.

 

През 1980 г. заможен 50-годишен мъж е можел да очаква да получи 103 хил. долара повече от беден американец на същата възраст. Тридесет години по-късно разликата възлиза на 173 хил. долара. „Тези резултати показват, че системата за социално осигуряване става все по-несправедлива поради по-широката пропаст в продължителността на живота“, коментират изследователите.

Пенсионната система в САЩ изглежда по-справедлива, когато в анализа се включат всички получени от държавата помощи и всички данъци, платени от членовете на обществото след навършване на 50-годишна възраст. Независимо от това по-дългият живот дава голямо финансово предимство на богатите и представителите на горната средна класа.

 

Има няколко теории защо здравето на широката общественост се влошава, докато богатите живеят все по-дълго. Някои посочват покачващите се нива на злоупотреба с вредни вещества, наднорменото тегло и самоубийствата. Други обвиняват икономическото неравенство, тъй като то е предпоставка за несъответствие в здравето. Цената на качественото здравеопазване се е покачила стремително дори за хората, които са покрити от медицинските си осигуровки.

Хората взимат под внимание очакваната продължителност на живота, когато спестяват за годините, в които ще са пенсионери. По-дългият живот предполага, че те разчитат повече на социалното осигуряване като допълнение към спестяванията. Тенденциите за продължителност на живота също имат отражение върху държавните програми като социалното осигуряване, тъй като цялата общественост има право да ги използва.

Засега най-важният въпрос е защо все повече американци умират млади и как това да се предотврати.

По статията работиха: Цветелина Каменова, редактор Десислава Попова

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване