06/08/17 14:09
(http://www.clubz.bg/)

"Формулата на прокуратурата е от времето на Сталин"

Красен Станчев. Снимка БГНЕС

На конференция състояла се днес в Софийския Университет на тема "Съдебната реформа: Гласът на бизнеса", на която присъстваха посланици, чуждестранни инвеститори и представители на бизнеса бяха очертани основните проблеми на българската правораздавателна система. Въпреки поканите, глваният прокурор Сотир Цацаров, министърът на правосъдието Цецка Цачева, както и отговарящата за съдебната реформа Екатерина Захариева не се появиха на събитието, като единственият официален представител на изпълнителната власт беше заместник-министърът на правосъдието Николай Проданов.

"Важно е да имаме един отговорен главен прокурор, а не както до днес - безотговорен.", заяви председателят на Българо-швейцарската търговска камара Бони Бонев, като уточни, че не личността, а институцията е от значение.

Изявленията на представителите на бизнеса акцентираха преди всичко върху необходимостта от реформа в прокуратурата и, по-специално, върху неприкосновеността на главния прокурор, като основателят и председател на Института за пазарна икономика Красен Станчев изрази мнение, че сегашната насока на реформата не е правилна, и каза, че за разлика от страни като Зимбабве и Мадагаскар, България не прогресира по отношение на правосъдната система.

"Тази формула е от времето на Вишински и Сталин, но тогава никой не вярваше, че Вишински ще стане Сталин (когато депутатите във Великото Народно Събрание 1990-91 гласуват сегашната конституция - бел.ред.).", обяви Станчев, сравнявайки генералният прокурор от времето на сталинските публични процеси Андрей Вишински с институцията на българския главен прокурор. 

Станчев допълни, че страхът от реваншизъм у мнозинството от депутатите участвали в приемането на конституцията е онова, което е имало решаващо значение за формирането на сегашната съдебна система.

В самото начало на форума, единственият присъстващ представител на властта, зам.-министърът на правосъдието Николай Проданов, изрази недоволство от налагането на "революционни идеи" в правосъдната реформа и настоя за комплексно действие, вероятно визирайки конкретните искания за реформа в прокуратурата, неосъществяването на които доведе до оставката на бившия правосъден министър Христо Иванов през 2015 година.

В своята реч пред редица публични личности присъствали в залата, сред които и членът на ВСС Калин Калпакчиев, британският посланик Емма Хопкинс обърна внимание на липсата на достатъчно доверие на обществото в българската съдебна система, и отбеляза тромавия правораздавателен и административен процес като централен проблем за британските инвеститори в България.


"Много често, бавното правосъдие не е никакво правосъдие.", подчерта Хопкинс.

Въпреки че, чуждестранните официалните лица участвали в дискусията отчетоха действията в сферата на правосъдната реформа като стъпка напред, те изразиха резерви по отношение на завършеността на реформата и липсата на електронно правосъдие. Гласът на бизнеса прозвуча в доста по-критичен тон, но по това време в залата не се срещаха властимащи.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване