(http://www.klassa.bg/)
Над 28% е делът на сивата икономика
Сивата икономика ощетява фиска с милиарди левове годишно, предупреди вчера председателят на АИКБ Васил Велев, който представи индекса "Икономика на светло" за 2016. Около 40% е нивото на сивата икономика в началото на членството ни в ЕС. За десетте години членство има тенденция към изсветляване на икономиката, каза Велев.През миналата година делът на сивата икономика в България е намалял с три процента и достига 28,12 на сто. Това показват данните на АИКБ. И макар от 2010 г., когато сивата икономика надхвърля 40 на сто, да има значително подобрение, страната ни остава далеч зад средно европейското ниво от 12-15 на сто.
В същото време има фактори, които спъват засилване на положителните тенденции в изменението на индекса като липсата на реформи като правосъдие, сигурност, обществени поръчки, здравеопазване, енергетика, образование. Категорично, според АИКБ, най-неблагоприятно е влиянието на състоянието на образованието и пазара на труда като липсата на квалифицирана работна ръка е най-големият проблем на българските предприемачи.
В момента сивата икономика у нас е съпоставима с размерите й в Гърция, Румъния и Хърватия и Южна Италия. На практика без промяна е състоянието на отраслите като строителството, туризъм, услуги, търговията на дребно, които остават лидери по укриване на данъци и осигуровки, стана ясно от думите на проф. д-р Стефан Петранов, който е създател на композитния индекс. Трябва да се работи още, за да се стигне до средните европейски нива и България да се доближи до страни като Германия, Австрия и Дания, където сивата икономика е 5-6 процента, препоръча Петранов. Според него силен тласък на изсветляването на българската икономика биха дали съществени реформи в правосъдието, сигурността, обществените поръчки, здравеопазването, образованието и енергетиката.
Реално от изработването на индекса досега легалната икономика у нас увеличава дела си, с изключение на 2014 г., когато има лек ръст от 1,2 на сто при сивата икономика. 2014 г. обаче бе наситена с политико-икономически предпоставки с негативно влияние върху изсветляването на икономиката - напрежение в Украйна, фалит на КТБ, избори, посочи Петранов.
Данните за 2016 г. са предварителни, на базата на данни в аванс от митниците за внос и износ, на "Евростат" и на НСИ. Възможно е през септември да се отчете повишаване или задържане на равнищата на светлата икономика.
Важен принос за изсветляването на икономиката у нас имат регулациите при трудовите договори, финансово-икономическа стабилност и намаляването на мигрантския натиск, но основните предизвикателства са реформите в правосъдието, образованието, здравеопазването, енергетиката и провеждането на обществените поръчки.
Най-голям е сивият сектор в строителството, туризма, услугите и търговията на дребно, отчетоха от АИКБ
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/06/13