(http://www.clubz.bg/)
Американците подкрепят "мюсюлманската" забрана, ако не я свързват с Тръмп
60% от американците подкрепят забраната за влизане в САЩ на граждани на шест предимно мюсюлмански страни, сочи проучване. Резултатите от анкетата на "Политико" и "Morning Consult" се различават от предишни запитвания, които показват неодобрение на мнозинството американци към "мюсюлманската" забрана. Според "Политико" това се дължи на факта, че ограниченията по-малко се свързват с президента Доналд Тръмп.
Анкетираните са попитани дали подкрепят правилата на Държавния департамент, според които кандидатстващите за американска виза от шестте страни трябва да докажат, че имат близък родственик, който живее в САЩ. Въпросите в проучването не споменават Доналд Тръмп. "Политико" изтъква, че това е различно от всички предишни проучвания, които се концентрират върху мнението на избирателите за политиката на американския президент.
6 от 10 запитани подкрепят въведените от Държавния департамент правила, ограничаващи влизането на граждани на Иран, Либия, Сирия, Сомалия, Судан и Йемен в САЩ.
Според анкета, проведена преди решението на Върховния съд от "Асошиейтед прес", 57% от американците са против "мюсюлманската" забрана, докато според проучването на "Политико" и "Morning Consult" от тази седмица едва 28% са против ограниченията.
Очаквано, по-голяма част от привържениците на Републиканската партия – 83% - подкрепят забраната, докато 41% от гласоподавателите на Демократическата партия я подкрепят, а 46% са против.
“Забелязваме спад на избирателите, които са против забраната за влизане в страната на Тръмп, от последната подобна анкета. Забелязваме и увеличаване на тези, които нямат или не заявяват мнение по темата“, коментира Кайл Дроп, изследовател в "Morning Consult".
На 26 юни Върховният съд одобри частичната забрана за влизане в САЩ на гражданите на Иран, Либия, Сирия, Сомалия, Судан и Йемен за 90 дни, ако не могат да докажат близко родство с човек, живеещ в САЩ.
Според приетите по-късно от Държавния департамент, министерството на правосъдието и министерството на вътрешната сигурност конкретни правила за близки роднини се считат родители, братя и сестри, деца, съпруг или съпруга, но не и внуци, племенници, чичовци, лели, баби или дядовци.
Едно от предизборните обещания на Тръмп беше забрана за влизане на граждани на мюсюлмански страни в САЩ. Според него това би намалило терористичните атаки в страната. След встъпването си в длъжност американският президент издаде заповед, която беше блокирана от съдии в няколко щата. По-късно нова заповед забрани влизането на граждани на Иран, Либия, Сирия, Сомалия, Судан и Йемен, което също срещна сериозна съпротива.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/07/08