(http://www.klassa.bg/)
Рибари от "Траката" подадоха жалба до омбудсмана и главния прокурор
Недоволни рибари от кооперация „Траката" протестираха срещу начина, по който са продадени земите в района. Недоволството им е предизвикано не само от факта, че това ще ги остави без рибарско селище, но и от техните съмнения, че сделките със земята са незаконни, предава бТВ. Тъй като те не могат да заведат дело по казуса, рибарите са подали жалба до областния управител на Варненска област, омбудсмана и главния прокурор, като искането им е да бъде ревизирана и спряна сделката.Рибарското селище на Траката е на двайсетина метра от брега до резиденция „Евксиноград". Рибари тук е имало през последните около сто години. Сега обаче теренът е продаден, след като през 2010 година е актуван като публична държавна собственост, преактуван и през 2016 вече като частна държавна собственост, е продаден.
"Разликата е 12 и повече пъти в цената на квадратния метър в един и същи имот, като по-евтиното е по към морето. По този начин е прикрита явна държавна помощ към едно лице", твърди председателят на кооперация „Траката - Рибарска" Иван Копчев.
Рибарите са недоволни, че областният управите Стоян Пасев е подписал сделката.
"Имотът е закупен от физически лица, частни лица, за сумата от 2,7 милиона лева. Всички сгради са абсолютно незаконни, нямат изградени пречиствателни съоръжения, дефекират директно в морето. Рано или късно тези сгради трябва да бъдат премахнати", коментира от своя страна адвокатът на собственика Иван Кръстев.
Стоян Пасев, областен управител на Варненска област обясни: "В случая имаме съсобственост и ликвидиране на съсобственост, защото излезе по медиите, че областният на Варна я бил направил от публична в частна, не е вярно. От публична в частна е станала доста отдавна парцелът, не сме продали публична държавна собственост."
Това е втори опит за изгонване на рибарите, след замяната на имоти, осъществена през 2009 година от Явор Хайтов. По-късно тя беше частично развалена. В този случай нарушение е, че в документите не е отбелязано водосборното дере, включено в частен имот.
Иван Копчев, председател на „Траката Рибарска кооперация": "За всички останали пороци на сделката на Хайтов, които са валидни за парцела, който падна в съда, са валидни и за другите две части."
Според областния управител Стоян Пасев рибарските селища могат да бъдат узаконени по програмата за рибарство и аксвакултури. Рибарите обаче смятат, че това не е възможно. Областният управител вече е свикал комисията, която работи по сигнали на гражданите и една от точките в дневния ред е този парцел. Рибарите чакат и реакцията на съдебната власт.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/07/20