07/30/17 06:46
(http://www.klassa.bg/)

Калоян Методиев: В кабинета „Борисов 3“ има „подводни камъни“, които ще дойдат от човешкия фактор

 Фокус: Д-р Методиев, кабинетът „Борисов 3“ е вече факт – имаме министри и заместник – министри, имамe парламентарни комисии и техните членове. Как Ви се струва конфигурацията на кабинета, има ли изненади и кои са те?

Д-р Калоян Методиев: За толкова дълги преговори трябваше да направят по-добра структура и по-голям кадрови баланс. Остана впечатление, че се е търсело място за някои хора, а не хора за мястото. Изненада беше смесването на правосъдие и външни работи, министерство на председателството, някои назначения. Накрая остана въпросът какво точно са договаряли повече от месец.

Фокус: А има ли леко на жаргон казано „подводни камъни“?

Д-р Калоян Методиев: Има разбира се. Подводните камъни ще дойдат от човешкия фактор. Либералите постоянно ни повтарят – институции са най-важни. Аз се придържам към консервативния подход, че политиката се върти около човека. Хората са най-важните. Оказа се, че сме надценили кадровия резервоар на ГЕРБ, който те умело използваха в кампанията като внушение. Обединените патриоти печелят политическо време за Борисов. Предишните в тази роля бяха реформаторите. Затова само за седмица толкова удари започнаха да се сипят по тях, a се оказа, че те въобще нямат кадрови капацитет да издържат на тази атака. Заговори се и за феномена „скрити“ квоти.

Фокус: От началото на този кабинет, премиерът Борисов е много умерен в изказванията и поведението си за разлика от предните пъти, в които бе доста по-агресивен, в добрия смисъл. Как Ви се струва това и на какво се дължи според Вас се дължи промяната в неговото поведение?

Д-р Калоян Методиев: На опит и притеснение. Първо той е най-наясно какво става в държавата и с неохота направи тази коалиция. Второ, „птичката му кацна“ за трети път на рамото. Наясно е и, че късметът и обществения толеранс не са безкрайна величина. Виждате как реагира на всеки намек за някаква протестност, скандал или репортаж – човекът със стола, зам.министър за един ден, бутнат паметник на културата, дамски чанти. Иска да предвиди всички рискове и да ги минимизира. Въпросът е колко време може да изкара с подобен алгоритъм.

Фокус: Мажоритарното гласуване влезе през седмицата в парламента. Обречен ли е на неуспех проектозаконът, внесен от групата на ГЕРБ и може ли да стане повод за раздор между управляващите и „Обединените патриоти“?

Д-р Калоян Методиев: Не знам дали ще се стигне до раздор, защото още не са довършили с конструирането на властта. Сега се събраха. Очевидно е, че имаме нова конфигурация по този въпрос в парламента, при която ГЕРБ и „Воля“ останаха сами. Проблемът е, че нямат и извънпарламентарна подкрепа – формации, експерти, научната и академична общност. Мантрата „народът така пожела“ е като лед – много хлъзгав и тънък едновременно. Видяхме колко хора се събраха да подкрепят чистата система през последната седмица.

Фокус: От гледна точка на днешните събития как Ви се струва подобно изменение на избирателната система и до какво мислите, че би довело то?

Д-р Калоян Методиев: Много пъти е повтаряно, но нека го кажа пак: децентрализация на властта, вкарване на криминални структури (черноморската яка, северозапада и други анклави ), етнически проблеми, сепаратизъм и т.н. Големите градове няма да могат да компенсират това „пропадане“ на демокрацията. Чужди държави ще го използват за пробив в политическата система. Ще имаме и концентрация на власт, която ще остави милиони непредставени. ГЕРБ преиграват и ще загубят.

Фокус: В неделя предстои заседание на Националния съвет на БСП, на което се очаква да бъдат направени промени в ръководството на партията – драматично ли ще бъде то и какви са очакванията ви от него?

Д-р Калоян Методиев: Предполагам, че ще е силно драматично, защото предложенията са революционни, а при всяка революция има недоволни. Или Нинова ще си продължи курса към тотална промяна на партията или ще се върнат на старото си място в политическото кьоше.  Поне към днешна дата не виждам трета опция. В смисъл, че няма кой да я конкурира за лидерството. Леви сектанти или политико-бизнесмени не може да са алтернатива в нито една партия с претенция за властта.

Фокус: А ще приеме ли според Вас Пленумът предложението на Корнелия Нинова за промените в Изпълнителното бюро на БСП?

Д-р Калоян Методиев: Нямам идея какви са им конфигурациите вътре в органите, но отвън изглежда, че тя владее партията. В този смисъл е много вероятно да успее да прокара предложенията си за разделяне на парламентарните от партийни постове. Въпросът е да го направи на принципна основа.

Фокус: Как ще се отрази една такава евентуална промяна на БСП във вътрешнопартиен план и ще създаде ли напрежение в партията?

Д-р Калоян Методиев: Ще има недоволни. Може да се получат два отделни центъра на власт – един в партията, един в парламента. На базата на моя опит мога да кажа, че винаги когато парламентарната група вземе превес над партията, последната се маргинализира. Вижте ГЕРБ, ДПС – там е важен партийният пост. Партиите са инструмент за прокарване на политика, а не са прокси на парламентарните си групи, защото парламентът е само един елемент от политиката. Между другото, това беше част от разпада на СДС. От друга страна пък трябва да се държи близо и да се контролира групата, за да не си заживее свой живот и да си направи паралелна реалност. Много е сложно уравнението.

Фокус: Mежду 4,5 и 6% икономически растеж обяви, че е възможно да бъде постигнат, премиерът Бойко Борисов. Финансовият министър остава по-консервативен и очаква около 3%. Коя обаче е реалистичната прогноза?

Д-р Калоян Методиев: Предполагам, че оптимизмът идва от очаквания за усвояване на еврофондове и туристическия сезон. Предпочитам държави, в които двете са допълнение към икономиката, а не са самата икономика. Експертите икономисти и финансисти трябва да анализират числата.

Фокус: Служебния кабинет започна с уволнения и назначения на областни управители, същото направи и кабинета „Борисов 3“. Защо този път обаче не се коментираше тази тема толкова?

Д-р Калоян Методиев: Минахме през избори. ГЕРБ ги спечели и върна старите лица на постовете им. Тогава бяхме в предизборна кампанията и от партията вдигнаха шум, а сега кой да го направи – служебният кабинет е в историята.

Фокус: През седмицата бе номиниран и евро комисар в лицето на Мария Габриел. Добра кандидатура ли е това и до колко наистина за България ресор като „Дигитализация“, какъвто се смята, че ще поеме, би бил полезен?

Д-р Калоян Методиев: Ние много пострадахме от предишния еврокомисар. Отиде от Световната банка в комисията, игра хора с носии за пред медиите, забърка кашата с ООН и накрая се прибра пак в банката в Ню Йорк. За нас остана само унижението и понижението на ресора. Въпросът е сега как ще гарантира лоялността и отдадеността на новия еврокомисар към София. Не е тайна, че там средата „засмуква“.  Аз съм за баланс между брюкселските и българските цели. Според мен нашите управляващи трябва да видят вишеградските страни как решават тези въпроси.

Ливия НИНОВА

Източник: Радио „Фокус“ – Пирин

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване