08/12/17 14:17

Мирела Демирева остана седма на висок скок в Лондон

Мирела Демирева остана седма на скок височина на световното първенство в Лондон. Това е най-доброто представяне до момента на българските атлети на шампоната.   В последния ден, в неделя, Тихомир Иванов също ще скача във финала на висок скок.   Втора световна титла за Мария Ласицкене   Вицеолимпийската ни шампионка от Рио Демирева започна състезанието добре. Тя преодоля без грешка от първи опит 1.84, 1.88 и 1.92 м, но 1.95 м се оказаха непосилни за нея. Това беше височината, на която отпаднаха пет състезателки. Още три не успяха да преодолеят 1.97 м.   Така на 1.99 м станаха три. Водачката в световната ранглиста Мария Ласицкене направи фаул и отиде директно на 2.01 м, които преодоля от първи опит. Родената в Кабардино-Балкария рускиня скочи от раз и 2.03 м. След като беше завоювала златният медал тя направи опит да преодолее 2.08 м, но не успя. Нейното най-добро лично постижение е 2.06 м постигнато на турнира от Диамантената лига в Брюксел тази година. Това е втора световна титла за Ласицкене след успеха в Пекин преди две години. В Лондон рускинята се състезава като независим атлет, заради наказанието за допинг на Руската атлетическа федерация.   Сребърното отличие извоюва 19-годишната украинка Юлия Левченко. Тя скача без грешка до 1.99 м, а 2.01 м преодоля от втори опит.   Бронзът остана за 31-годишната Людмила Личвинко. Полякинята е световна шампионка в зала от 2014 г. в Сопот, когато скочи 2 м.   Втора световна титла за Сали Пиърсън на 100 м хърдели   Пет години след олимпийското злато Сали Пиърсън спечели отново в Лондон този път световната титла на 100 м с препятствия. 30-годишната австралийка спря хронометрите на 12.59 секунди. Това е втора световна титла за Пиърсън след успеха през 2011 г. на шампионата в Дегу.   "Това е толкова невероятно, че отново съм световен шампион. Работих много здраво за това, развълнувана съм, съпругът ми е някъде там ще го потърся за да го прегърна, каза развълнуваната Пиърсън след победата.   Втора остана олимпийската шампионка от Пекин 2008 Даун Харпър-Нелсън остана втора с 12.63 секунди. 33-годишната американка си направи лично постижение за сезона. Това с 12.63 секунди. В края на 2016 г. Харпър-Нелсън беше наказана за три месеца заради положителна допинг проба. Наказанието й беше минимално, защото атлетката представила доказателства, че е приемала забранения препарат хидрохлоротиазид по лекарско предписание за високо кръвно налягане.   Трета на 100 м хърдели остана Памела Дуткевич с 12.72 секунди. Това е първи голям успех в кариерата на 25-годишната германка. Нейните родители са поляци. Майка й Бригита е бил пет пъти шампионка на Полша на 800 м, а баща и е бил футболист.