(http://www.klassa.bg/)
Фирмите у нас с по 6 работници средно
100% от финансовите сдружения са се отчели онлайн
335 802 предприятия са представили отчети за дейността си през 2016 г, огласиха от Националния статистически институт вчера. В тях е произведена продукция в размер на 137 139 млрд. лв., добавената стойност по факторни разходи възлиза на 48 556 млрд. и заетите лица са 1 966 554. Така по груби изчисления излиза, че във фирмите у нас работят средно по 6 души. Това съобщиха от института на ежегодната си конференция за състоянието на икономиката на България.
Ръстът между 2014 и 2015 година е почти 11 милиарда, но произведената продукция за 2016 т. спрямо 2015-та е намаляла с 3 млрд. лв., съобщиха на пресконференцията. Това се случва за първи път от 2012 година. Експертите коментираха, че главният виновник за това са провалени сериозни държавни инвестиционни проекти, които са
рефлектирали върху икономиката
на страната.
Една от гордостите на Националния статистически институт е възможността бизнесите да се отчитат онлайн в удобно за тях време. Това е оценено най-много от финансовите предприятия, тъй като 100% от тях са се отчели онлайн. 96,4% от малките и средни бизнеси са използвали Интернет, за да спестят време. За сметка на това традиционно консервативните институции като банки и бюджетни предприятия предпочитат да подават отчетите си на хартия. Специалисти предполагат, че те все още нямат необходимата нагласа, но с времето и това ще дойде. За 2016 година 88.5 от всички отчитания са направени в мрежата, без излишно висене по опашки, съобщават от НСИ.
Най-голям спад се забелязва в строителството и по-конкретно строителството на съоръжения, което е отчело спад с около 40% спрямо 2015 г., съобщи Анастас Троянски от дирекция „Бизнес статистика“ към НСИ. „Това може би има връзка със закона за обществените поръчки. Много малко проекти успяват да стигнат до успешен край“, предположи той.
„Строителството е зле в последните години. То беше принудено буквално да оцелява по време на кризата – повечето малки предприятия фалираха, а големите свиха дейността си, но оцеляха. До момента все още не могат да възстановят дейността си“, обясни проблема зам.-председателят на НСИ Диана Янчева.
По предварителни данни
преките чуждестранни инвестиции
в нефинансовия сектор към 31 декември 2016 г. възлизат на 23 491 млрд. евро, което е с 1.4% повече сравнение с 2015-та. Най-голяма е стойността на направените инвестиции в промишлеността – 10 139 млрд. евро, и в сектора на услугите, където са налети близо 6 млрд. евро. Тези две дейности заедно формират 68.2% от общия обем на чуждестранните инвестиции, а дялът им расте с 1.3 пункта спрямо предходната година. Лошите новини за сектор „Строителство“ не свършват. Там преките чуждестранни инвестиции са 608 млрд. евро, което е с почти 20% по-малко спрямо 2015 г.
По предварителните данни през 2016 г. Разходите за придобиване на дълготрайни материални активи във всички сектори на икономиката са 17.6 млрд. лв и в сравнение с предходната година намаляват с почти 17%. Най-голям обем инвестиции в ДМА са вложени в промишления сектор и в сектора на услугите, но в сектор „Строителство“ инвестициите са с близо 30% по-малко в сравнение с 2015 година.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/09/01