(http://www.klassa.bg/)
Пиер Карло Падоан: Еврозоната е изправена пред още препятствия
Финансовият министър на Италия Пиер карло Падоан даде оптимистична оценка на банковия сектор в страната, но подчерта, че еврозоната е изправена пред още препятствия, включително и в Германия, съобщава CNBC.Германия може и да е известна като двигателя на еврозоната, но и тя има свои собствени банкови проблеми, коментира Падоан пред медията в кулоарите на форума „Аброзети“.
"Мисля, че има някои германски банкови проблеми и съм убеден, че германските власти ще се справят с тях", каза Падоан в отговор на въпрос за изказвания, направени през миналата година от бившия премиер Матео Ренци.
"Германия е страната, която досега е изляла много повече публични средства в банковия сектор в миналото, когато правилата бяха различни. Това е знак, че може би всички ние трябва да признаем че имаме проблеми и всички трябва да признаем, че трябва да си сътрудничим много по-ефективно, за да осигурим европейски решения на тези проблеми“, коментира той.
Въпреки че Италия продължава да присъства с медиите заради финансовия си сектор, анализатори също предупреждават за банкови проблеми в Германия. Сред тях е и зависимостта от корабоплавателната индустрия, която преди дълговата криза в еврозоната беше стабилна инвестиция, отбелязва изданието.
Другият проблем са многобройните банки и твърде малката консолидация на пазара. В страната има около 2 400 банки с 45 хил. клона и над 700 хил. служители.
Падоан коментира пред CNBC, че е изключително важно да бъде довършен банковият съюз в Европа – проект, започнат през 2012 г. в отговор на дълговата криза, който има за цел да създаде единен набор от правила за всички банки в ЕС. Италианският финансов министър подчертава, че банковият съюз не е изцяло изпълнен не поради съпротивата от страна на някои държави, а заради „различните национални перспективи“.
"Ние обаче постигаме напредък в едно нещо: че изграждаме доверие сред себе си и признаваме, че трябва да съгласуваме исторически ориентирани различни традиции в банковия сектор и те трябва да се обединят в нова европейска банкова култура", коментира Падоан.
Паричната политика на Европейската централна банка (ЕЦБ) може да е от огромна помощ за еврозоната, включително и за третата си най-голяма икономика - Италия. Обаче тази подкрепа ще приключи, което може да направи италианския дълг по-скъп и по-труден за управление, признава италианският финансов министър.
„Правилният момент за затягането на паричната политика е едно от най-деликатните и сложни изкуства в областта на икономическата политика и аз съм напълно уверен в ръководството на ЕЦБ, че ще се откаже от количествените облекчения в точното време“, коментира той.
Следващата среща на ръководството на ЕЦБ за паричната политика е в четвъртък, припомня изданието. Анализаторите очакват по-ясни насоки за това кога банката ще обяви затягане на програмата за количествени улеснения.
Еврозоната продължава да ускорява икономическия растеж и инфлация, макар и потребителските цени да са още далеч от целта от 2% ръст.
Независимо от това, което ЕЦБ може да направи, Падоан каза пред CNBC, че правителствата не могат да губят от тази сегашна среда на ниски лихвени проценти и трябва да реформират икономиките си.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/09/04