11/20/17 00:00
(http://www.wwf.bg/)

Излезе тревожен доклад на Международния l

Тежка техника работи на територията на парк Пирин, въпреки законовите забрани за това. © Toma BelevСъщевременно вицепремиерът Симеонов предлага стъпки за улесняване и разширяване на сечите и строежите в Пирин.

Коалиция „За да остане природа в България", в която членува и WWF, съобщава, че Международният съюз за защита на природата и природните ресурси (IUCN), в който членува и българското правителство, публикува своя годишен доклад за състоянието на обектите на Световното наследство на ЮНЕСКО. В частта за България се казва, че състоянието на Национален парк „Пирин" предизвиква „сериозно безпокойство", което е една стъпка преди крайната – „критично". Причините, описани в доклада, са заплахите от плана за разширяването на ски зоните в Национален парк "Пирин" от Предела през Банско до Добринище, особено в контекста на променящия се климат, както и от планираното увеличение на сечите в парка. Споменава се, че управата на Национален парк "Пирин" не е в състояние да се противопостави на „силните външни интереси за туристическо развитие и също за използване на горите".

ЮНЕСКО възлага на IUCN да извършва тези проверка на статуса на парка, за да е наясно с реалното състояние на най-ценната и запазена природа по света, която е обект на защита на най-високо международно ниво.

Засега правителството не показва, че ще спре заплахите за парка – на днешна среща на заинтересованите страни, свикана от вицепремиера Валери Симеонов, беше направена заявка за промяна на концесионния договор, която да легитимира незаконни писти и да даде възможности за допълнителни сечи и строежи на територията на парка. Предложението за промяна дори не конкретизира колко ще се разширява концесията, нито къде и какви биха били планираните строежи.

Природозащитниците предупреждават, че общественият дебат за втора кабинка на Банско е само параван за разширяването на ски зоната, така че тя да обедини планираната, но никога неразрешена ски зона Кулиното на Предела над Разлог с разширението на ски зона Банско и на пистите над Добринище. Според изтекли вече планове, става дума за гигантска ски зона с над 330 километра писти, които напълно ще унищожат северната част от Национален парк „Пирин".

Коалицията е категорично против подобни опити и припомня, че всякакви промени на сега действащия план трябва да се подложат на екологични оценки по българското и европейското законодателство. А законът забранява ново строителство на инфраструктура в националните паркове, но се разрешава ремонта. Т.е. няма как да бъде изградена законно втора кабинка, но на мястото на старата може да се изгради такава с по-голям капацитет.

Природозащитниците допълват, че случаят Пирин е емблематичен за имиджа на България - само през последната година над 100 хиляди души от цял свят се подписаха срещу плановете за застрояване и изсичане на горите на Пирин, част от Световното природно наследство на ЮНЕСКО и европейската екологична мрежа Натура 2000. С директен имейл всички тези хора призовават примиера Бойко Борисов да разпореди връщането на проектоплана за управление на Национален парк Пирин за основна преработка, докато не бъдат премахнати потенциалните опасности за разрушаване на парка.

Следете сайта на WWF и профилите ни във Фейсбук и Туитър за подробности.
Публикувана на 11/20/17 00:00 http://www.wwf.bg/news_facts/?uNewsID=316973

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване