12/04/17 07:12
(http://www.klassa.bg/)

Търговията с луксозни стоки по света се възстановява

 Търсенето на площи от търговците на луксозни стоки ще се засили през 2018 г. заради положителната ревизия на прогнозите за разходите на потребителите, посочва се в нов доклад на консултантската компания Savills.

Очакванията са оптимистични и за най-голямата група потребители на луксозни стоки – китайците. Това ще доведе до засилване на активността на търговците на луксозни стоки и на китайския пазар, както и пазарите с голям наплив на китайски туристи, прогнозират експертите.

До края на годината се очаква ръст на приходите на луксозните брандове от средно 6% и умерен растеж до 2020 г. от порядъка на 4-5%. Голяма част от този ръст е благодарение на възстановяването на разходите на китайските туристи.

Във фокуса на търговците обаче през следващата година се очаква да бъдат по-второстепенните пазари, които не са толкова развити в луксозния сегмент. Водещите целеви градове в Европа например са Франкфурт и Мюнхен, а водещите Париж и Мюнхен попадат в първите пет.

За САЩ доминират пазари като Маями и Лос Анджелис.

Търговията с луксозни стоки през 2017 г.

Забавящият се пазар през 2016 г. се отрази на откриванията на нови магазини през 2017 г., посочва се в доклада. Апетитът за нови обекти намаля през тази година.

До края на 2017 г. се очаква 350 нови магазина в луксозния сегмент да отворят врати спрямо 470 през 2016 г.

Най-много нови магазини се откриват в Европа, Северна Америка и Азиатско-тихоокеанския регион, но не и в Китай и Близкия изток, който пострада заради срива на цените на петрола.

През 2016 г. например в Китай и Близкия изток са открити 17% от всички новоотворили магазини в луксозния сегмент, докато през тази година делът им достига 9% от всички.

В Европа обаче през тази година този дял достига 38%, в Азиатско-тихоокеанския регион – 28%, а в Северна Америка – 20%.

Сред водещите градове с най-много открити нови магазини за луксозни стоки се нареждат Сингапур, Токио, Торонто, Лос Анджелис, Куала Лумпур, Париж, Лондон, Хонконг.

Разходите на наематели във водещите пазари на луксозни стоки обаче – например Лондон, Ню Йорк, хонконг и Париж, остават прекалено високи. Това все повече привлича ритейлърите към по-неразработени пазари като Мадрид, Сао Пауло, Торонто, Сеул и т.н.

Все по-активни на пазара са и брандовете от т.нар. достъпен лукс, макар и ултра луксозните марки да доминират на пазара. Магазините от по-достъпната категория заемат почти 45% дял от новите откривания на обекти спрямо 38,1% през 2016 г. Те се насочват най-вече към Париж, Лондон, Милано, Сингапур, Куала Лумпур, Хонконг, Ню Йорк – пазари, преситени от присъствието на брандове от най-високия сегмент на луксозния пазар.

Експанзията на търговците от категорията достъпен лукс ще продължи и догодина, прогнозират експертите. Основна тяхна цел ще продължат да бъдат водещите пазари на луксозни стоки по света.

Потенциалът на европейския инвестиционен пазар

Лондон и Париж си остават най-атрактивните пазари заинвеститорите и ритейлърите въпреки по-високите разходи за покупка и наем и ниската доходност. Пазарите в двата града са големи, те са и сред най-популярните туристически дестинации в света, а и са с висока прозрачност и защита на наемателите и инвеститорите, посочва се в доклада.

От водещите пазари с висока атрактивност се отличават още Милано, Барселона, Виена и други.

Сред по-малките привлекателни пазари се откроява Мюнхен - сравнително малък и компактен пазар, но с добри перспективи пред инвеститорите по отношение на доходността.

Подобни условия предлага и Мадрид, както и Берлин и Франкфурт.

Същевременно Будапеща предлага на инвеститорите имоти с най-висока доходност и добри перспективи пред развитието на международния туризъм. Подобна е ситуацията в Лисабон, Дюселдорф, Амстердам и Дъблин.

По статията работи: Миглена Иванова

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване