(http://www.clubz.bg/)
Цацаров "като човек": Да се търси вариант за разваляне на сделки от прехода
"И аз като човек, гражданин, имам право на мнение. Вариантът според мен е да се търси някакъв вариант, по който държавата да търси разваляне на тези сделки или пълно изпълнение".
Това каза главният прокурор Сотир Цацаров по повод законодателната инициатива на ГЕРБ за изменение в конституцията, с което да отпадне давността за престъпления, свързани с приватизацията за периода 1992-2017 г.
Цацаров бе поканен днес на "диалог-обсъждане" в правната комисия на парламента по искане на депутати от левицата. Темата, по която бе извикан, бе да представи данни проверявала ли е прокуратурата приватизационни сделки от прехода, има ли нови дела и на какъв етап са те.
Втората темата, по която Цацаров трябваше да говори, е има ли образувани досъдебни производства във връзка със строителството на оградата по границата с Турция.
Въпреки очакванията, че главният прокурор ще отчете пред депутатите някаква суха статистика по приватизационните сделки, той реши да внесе яснота около мистичния доклад на ДАНС до премиера Бойко Борисов.
За този доклад се говори от седмици - самият Цацаров открехна миналия месец темата при друга своя поява в Народното събрание. Бойко Борисов пък призна още през лятото на среща в Стара Загора със съпартийци, че е изпратил данни в прокуратурата, свързани с приватизацията, но така и не каза нищо повече.
От думите на Цацаров днес стана ясно, че ДАНС е проверявала редица сделки и на 1 декември 2016 г. е изпратила доклада със заключенията си до премиера. Той пък сметнал за нужно да го препрати към прокуратурата. Любопитно е обаче защо ДАНС е правила проверки много преди да се заговори за ревизия на сделки от прехода. Впрочем, ден преди ГЕРБ да заяви официално намерението си за ревизия на приватизационните сделки с изтекла давност, Йордан Цонев, депутат от ДПС, обяви, че Движението ще инициира подписка за промяна на конституцията за отпадане на давността.
Към този доклад агентите от ДАНС прикрепили и първа порция с проблемни според тях сделки - общо 26 на брой (предишният път, когато главният прокурор спомена за темата, каза числото 22 - б.р.) Този път обаче Цацаров ги и изброи.
Сред тях са: Бургаско пиво ЕООД, ТЕЦ "Русе-Запад", "Софарма" АД - София (изпълнителен директор и съсобстеник на "Софарма", кото е публична компания, е Огнян Донев - издател на Клуб Z), "Биовет" - Пещера, "Кремиковци" АД, "Винтехпром" ЕАД, "Винзавод" ЕАД, "Винко" ЕАД, "Мебел К" ЕООД, "Винпром" - Велико Търново, "Бентонит" ЕАД, "Руно Комерс" ЕООД, "Бургас филм" ЕООД, "Победа" АД, "София" ЕАД, "Бряст" ЕООД, "Винпром Дамяница" ЕАД, "Монтана" ЕАД, "Руно -Г" ЕООД, "Техноимпекс" ЕООД, "Сердика - 90" АД, "Българска роза "Севтополис", "Металстаб холдинг" ЕАД, "Бургаски корабостроителници" ЕАД
Родното ФБР е стигнало до заключение, че по всяка от тях давността е изтекла, до което заключение принципно би трябвало да са достигнали още със старта на проверките.
По думите на Цацаров ДАНС се е отказала да праща още порции със сделки именно защото давността е изтекла.
"Ако има промяна в конституцията, нека не гледаме само към образуваните и прекратени наказателни производства. Има и случаи, в които наказателни производства не са били образувани. Такъв е случаят с част от предприятията, които цитирах. Просто е постановен отказ поради изтекла давност", каза още Цацаров.
"Тя приватизацията създаде основата за частната собственост, но дяволът както винаги е в детайлите. На мен все ми се струва, че проблемът не е в приватизацията сама по себе си, а в измененията на закона впоследствие и в изменение на сделките. Може да имате перфектния приватизационен договор, но когато три години след сключването му имате сключен анекс към него, с който задължението на приватизатора за трудова заетост и инвестиции отпадат, а също така и клаузите, по които държавата може да търси неустойка за неговото неизпълнение, ето това е проблемът.", добави той.
"Навремето, когато прокуратурата е имала такива права, е могла да предизвиква граждански дела, с които да иска разваляне на сделките. Проблемът някак си на мен ми се струва, о`кей, ние (бел. ред. - прокуратурата) ще се организираме, ще привлечем лица, които все още могат да бъдат привлечени и все още изпълняват някаква длъжност, защото ако си получил нещо, ти не си извършил престъпление, но сделките си остават.
Главният прокурор отново направи уговорката, че изказва мнение като гражданин по повод на това, че за да има ревизия на сделките, трябват законодателни изменения. А това е прерогатив на Народното събрание.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/12/06