(transmedia.bg)
Румен Радев: Казусът с лекарствата ще покаже каква парламентарна република е България
Разрешаването на казуса с мораториума върху новите лекарства за онкологични заболявания е важен за болните, но той ще даде отговор и на друг много сериозен въпрос – как парламентът променя напълно свое взето вече решение. Това се разбра от думите на държавния глава Румен Радев в интервю за „Дарик“ радио.
„Ако може да се ревизира този акт, то трябва да му бъде даден шанс, но това поражда други проблеми – механизмът, по който ще стане, защото България е парламентарна република. И парламентът вече си каза тежката дума. Как ще бъде обърната“, каза президентът Радев.
„В една парламентарна република парламентът контролира правителството, а не обратното. Тук е един от проблемите на българската политическа действителност“, посочи държавният глава след като до вариант за преразглеждане на случая се стигна след намесата на премиера.
Радев обяви, че той няма да бърза да сезира Конституционния съд, каквато е следващата му възможна стъпка след като парламентът преодоля наложеното от него вето тъй като ще изчака да види дали ще се намери друго решение.
Радев посъветва финансовият министър Кирил Ананиев да се научи да мисли за хората, ако досега е боравел само с числа.
Очакваме от него затягане на дисциплината, ефективност в здравеопазването и контрол. Да не си бърка ролите. Той не е наблюдател на протестите пред парламента, обяви още Радев.
На въпрос, че Ананиев все пак беше посочен от Радев за служебен министър, президентът каза, че бил доволен от работата си с него в служебно правителство и никой не оспорва, че е добър бюджетар. Държавният глава посочи, че не се е променило отношението му към министъра, но той пък трябва да се пренастрои, занимавайки се с човешки съдби.
„Изобщо не ме интересуват фармацевтичните компании, мен ме интересуват българските граждани. И един да има ощетен от това, че му се отнема възможността за лечение и надежда, аз ще го защитавам“, заяви Радев.
На въпрос защо е побързал да обяви, че ще наложи вето и на антикорупционния закон след като той още не е приет, президентът обясни, че ще наложи ветото, когато се приеме, а го направил, за да има прогнозируемост в политиката. Даде подобни примери и с предшественици на поста.
„Така както се развива този закон, ясно показва, че не предлага всеобхватни и ефективни мерки за противодействие на корупцията. Всички знаят моите мотиви отдавна, имахме и два консултативни съвета по национална сигурност по темата, където подробно си изложих мотивите“, допълни той.
Препоръча в такъв закон да могат да се разкриват и пресичат в реално време схемите и моделите на корупционните прояви. Този закон по същество повтаря борбата с корупцията чрез вече наличните мерки.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/12/16