(http://www.klassa.bg/)
Дивият Запад на финансовите пазари
Считана е за новото голямо нещо – криптовалутата биткойн. Цената ѝ се увеличи почти 20 пъти от началото на годината, общата пазарна стойност вече е над 330 млрд. долара. Все повече инвеститори искат да участват в чудотворното увеличение на парите и инвестират почти еуфорично в кибермонети. Всички те разчитат на обещанието за спасение от страна на учениците на биткойна: криптовалутата щяла да революционизира най-малко световните платежни системи, а в най-добрия случай ще премахне традиционната глобална валутна система.По-внимателно взиране показва едно – биткойнът е преди всичко парадигма на балон. Вътрешната стойност на виртуалната валута е.... кръгла нула. За разлика от петрола биткойнът не изпълнява никаква продуктивна функция, за разлика от акциите не секюритизира никакъв дял от дружество, а за разлика от долара стойността не е гарантирана от правителството.
В най-добрия случай биткойнът е една неясна надежда за технологична революция, а в най-лошия - една гигантска измама.
Зад оригиналната концепция се крие очарователна идея. Биткойнът е създаден през 2008 г. от анонимен изобретател, за да преоткрие начина, по който плащаме, чрез бързи и евтини трансакции. Нищо от това не е предадено от биткойна - криптовалутата консумира огромно количество енергия, трансакциите са скъпи и бавни и има малко търговци, които приемат плащане с биткойн.
Към днешна дата валутата е от особено значение за перачите на пари, трафикантите на наркотици и изнудвачите, защото могат да използват кибернетичната валута, за да въртят анонимно бизнеса си.
Отвъд нелегалността на биткойна засега той не доказва много реални ползи. За сметка на това функционира по-добре във финансовия свят. Цената е нараснала значително и сега се търгува над нивото от 19 000 долара. Интернет балонът беше шега в сравнение с това.
Независимо от това много фенове виждат само една посока за цената - нагоре. И там е проблемът. Курсът се задвижва почти само от спекулации. Все повече и повече частни инвеститори се съблазняват и инвестират - отчасти с помощта на високорискови финансови продукти като договори за разлика. Много рисков залог. Не на последно място, защото търговията на неконтролирани борси за биткойн представлява „Див запад на финансовите пазари“.
Голяма част от това, което на регулирани пазари би вкарало дилърите в затвора, тук може да се прави свободно: договаряне на цени, координиране на стратегиите за търговия, манипулиране на пазара.
В сегашната си форма биткойнът е по-скоро пирамида, отколкото сериозен инвестиционен обект. Около 1000 ранни ентусиасти притежават 40% от пазара според Bloomberg. Всеки, който се присъединява сега, увеличава преди всичко печалбата за тази биткойн аристокрация. И има много начинаещи, защото в интернет масово се популяризира влизането в тази валута, а тя се превърна в една от най-важните теми за разговор заради рязкото покачване на цените и вниманието от страна на медиите.
В по-далечна перспектива обаче балонът е все още безобиден. Всички криптокомпозиции заедно се оценяват на 500 милиарда долара, около половината от оценката на американския технологиен гигант Apple. А в сравнение с оценения на близо 30 трилиона долара американски жилищен пазар, който доведе финансовия свят на ръба на бедствието преди десет години, биткойнът е направо джудже.
Само че това може да се промени доста бързо. За първи път от понеделник на CBOE може да се залага на фючърси върху биткойна. Други места като CME и Nasdaq скоро ще я последват с такива фючърси. Други финансови продукти, като например индексни фондове за биткойна, са също вероятни. В резултат на това все повече банки и големи институционални инвеститори вероятно ще навлязат на пазара.
Това може да има фатални последици в средносрочен план. Първо, това ще насърчи и без това горещата цена. Второ – финансирани с кредити залози за цената ще могат да се приемат в много по-голям мащаб. И трето, спадът на цените в бъдеще ще има много по-тежки последици: през банките чрез верижна реакция може да проникне във финансовата система. Така чисто частният риск на някои ентусиасти може да се превърне лесно в системен риск.
В директорските бордове на големите банки вече се обсъждат такива опасности, а много от институциите не желаят да се присъединят към истерията за биткойна. Но макар че иначе рядко сдържаните банки са скептични, надзорните органи и законодателите трябва да се намесят: В биткойн търговията трябва спешно да бъдат затегнати регулаторните бариери.
В естествотото на капитализма е, че има периодични избухвания на лудост, казваше икономистът Джон Кенет Гълбрайт. Но финансовите надзорници и политиците са длъжни да овладеят тези изблици.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/12/18