12/19/17 12:03
(http://www.clubz.bg/)

ЕС vs Русия: Кой ще снабдява с природен газ Западните Балкани?

Европейският съюз и Русия влизат в битка за пазара на втечнен природен газ в Западните Балкани. Вчера блокът подписа споразумение за финансиране на хъб за втечнен природен газ на остров Кърк, Хърватия. Целта е да се диверсифицират енергийните източници в региона в изпълнение на стратегията за енергийно сътрудничество в рамките на ЕС. Руската държавна газова компания "Газпром" пък обяви, че ще инвестира 70 милиона евро в предпиятие за втечняване на руски природен газ край Зворник в сръбската част на Босна и Херцеговина.

Проектът за газов хъб на остров Кърк е на стойност 383,6 милиона евро, а Евросъюзът ще известира 101,4 милиона. Останалата част от сумата ще бъде покрита от Хърватия и частни инвеститори. За целта е основана компанията LNG Croatia LLC, която ще обедини инвеститорите в строежа и управлението на инфраструктурата, необходима за пренасянето и складирането на втечнения природен газ.

Основната цел на газовия хъб е да гарантира сигурността в доствките на газ в Централна и Източна Европа, пише в проекта.

В първата фаза максималният капацитет на газовия хъб на остров Кърк ще бъде 2,6 милиона кубични метра годишно.

Споразумението за финасиране е подписано вчера на среща на министрите на енергетиката на ЕС в присъствието на ресорния еврокомисар Мигел Ариас Канете.

"Финасирането на проекта показва, че енергийният съюз вече е реалност - строим липсващата инфраструктура, обединяваме пазари и подобряваме сигурността на доставките", коментира Канете. "Тази инвестиция не само ще позволи снабдявенито на Хърватия и Унгария с втечнен природен газ. Тя ще спомогне за диверсифицирането на енергийните източници в Централна и Източна Европа и ще предизвика икономически подем в региона."

Един от приоритетите на Еврокомисията на Юнкер е изграждане на устойчив енергиен съюз с ориентирана към бъдещето политика по въпросите на изменението на климата. Целта му е да гарантира сигурна, устойчива, конкурентоспособна и икономически достъпна енергия за европейските домакинства и предприятия.

Сред ключовите мерки в приетия през 2016 г. пакет е стратегията за втечнения природен газ като алтернативен източник на енергия. Евросъюзът ще създаде стратегическа инфраструктура за завършване на изграждането на вътрешния енергиен пазар и ще подкрепи проекти за прекратяване на зависимостта на някои държави членки от външни източници на газ.

Според оценки от 2015 г. ЕС успява да подсигури от местен добив около 43 % от втечнения природен газ, който потребява. Вносът пък е главно от Русия и Норвегия.

Два дни преди сключването на споразумението за газовия терминал в Хърватия руската държавна компания "Газпром" подписа договор с босненската Gas-Res за сътрудничество в областта на производството на втечнен природен газ. В град Зворник, в Република Сръбска (една от двете автономни части на Босна и Херцеговина), ще бъде построено предприятие за втечняване на руски природен газ, който ще се транспортира през Сърбия. Проектът е на стойност 70 милиона евро, а "Газпром" ще бъде мажоритарен акционер. 

Проектът ще гарантира енергийната сигурност в региона, заяви президентът на Република Сръбска Милорад Додик на церемонията по подписването на договора в Баня Лука.

За снабдяването си с природен газ Босна разчита само на Русия, от която получава доставки в размер на 350 милиона кубични метра годишно през Украйна, Унгария и Сърбия. Страната получи предупреждение от Еврокомисията, че трябва да разнообрази източниците си, ако иска да получи финасова помощ от ЕС за енергийния си пазар. Босна и Херцеговина подаде молба за членство в ЕС през февруари 2016 г.

Република Сръбска, която е една от двете части на държавата заедно с Федерация Босна и Херцеговина, държи да има автономна енергийна политика.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване