(http://www.clubz.bg/)
Привилегии и за шефовете на общински съвети - ще им се пази работното място
Председателите на общински съвети в цялата страна да имат право работното им място да се пази от деня, в който започне мандатът им до края, ако работят в държавно или общинско предприятие, търговско дружество с над 50 на сто държавна или общинска собственост или бюджетна организация. Това предлагат с промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация трима депутати - по един от ГЕРБ, БСП и "Обединените патриоти".
Привилегията за председателите на общински съвети (265 на брой - б.р.) се иска с мотив, че същото право имат президентът и вицепрезидентът, народните представели, министрите, евродепутатите и кметовете - работните им места в бюджетния сектор се пазят. Според вносителите на поправката не е справедлино председателите на местните парламенти да не са в същия режим.
Накратко промяната значи следното: ако шефът на местния парламент в община X до избора си е работил като следовател например, мястото му ще се пази, докато е в мандат. Ако човекът е работил в търговско дружество, в което щатът му е бил закрит, то се връша на подобна позиция при същите условия.
Мярката обаче няма да важи за хилядите редови общински съветници, въпреки че председателят им е "пръв сред равни". Те имат право и да работят по време на общинския си мандат - нещо, което не важи за останалите хора на изборни длъжности (с изключение на тези, които са адвокати, лекари и преподаватели - те могат да упражняват професията си по време на мандата - б.р.).
Депутатите от трите ГЕРБ, "Обединените патриоти" и БСП замислят още една промяна - специална нова общинска структура да подпомага работата на общинския съвет. Казано простичко - предлагат да се пораздуе още малко общинската администрация.
Въпросните хора ще са на пряко подчинение на председателя, ще се предлагат на работа и за освобождаване пак от него. В проектозакона обаче пише, че назначенията на новите чиновници ще се правят от кмета на общината. Освобождаването от работа - също. Малката подробност е, че кметът няма право нито да назначи, нито да уволни някого, ако председателят на общинския съвет не е направил предложение за това. Кметът няма право и да откаже дадено назначение, за което има предложение от шефа на местния парламент, пише още в законопроекта.
Мотивите за последното - отказите създавали "напрежение" между кмет и председател на общинския съвет.
Отскоро с промени в НПК пък председателите на общински съвети влязоха и сред лицата на висши държавни длъжности, които при евентуални престъпления ще са подсъдни на Специализирания наказателен съд.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/12/19