(http://www.clubz.bg/)
"Да, България" и ДСБ искат спиране на продажбата на "Общинска банка"
Спиране на процедурата по приватизация на дела на София в "Общинска банка" искат от "Да, България" и ДСБ в обща политическа позиция. Тя е разпространена ден преди Столичният общински съвет да разгледа доклада на софийската агенция за приватизация и инвестиции, която одобри единствената подадена оферта за покупка на 67,6% от акциите на общината в трезора.
Заседанието на местния парламент е утре. Кандидат-купувачът е „Новито Опортюнитис“ - фирма, регистрирана в Лихтенщайн за участие в конкурса, която е 100% собственост на фонда CAIAC Fund Management AG - регистриран също в Лихтенщайн.
Ценовата оферта е малко над минимума, поискан от Столичната община - 46 млн. лв. или точно 350 000 лв. над заложеното в приватизационната документация.
Двете извънпарламентарни партии обаче настояват Столичният общински съвет да не продължи продажбата. Докладът за нея през лятото бе внесен от общинския съветник от листата на Реформаторския блок Трайчо Трайков. Той пък е част от формата "Нова република", с който ДСБ се яви на парламентарните избори и партньор на ДСБ и "Да, България". Въпреки това има разминаване в позициите.
Двете партии настояват за спиране на продажбата именно защото кандидат-купувачът е само един, което прави очевидна липсата на конкуретна среда, а и претендентът не е "стратегически инвеститор, с опит и репутация в банковия сектор".
Ето какво точно казват от ДСБ и "Да, България":
Финансовата независимост на банковите институции безспорно стои в основата на качествената икономическа среда в една демократична държава. За съжаление, през последните десетилетия България преживя няколко много тежки финансови кризи, довели до фалит на редица банки и ограбване спестяванията на българските граждани. Именно поради тази причина, от изключително значение за сигурността и качеството на икономическия климат у нас, е нивото на взаимодействие между институциите и банковия сектор.
От няколко месеца в софийската община тече процедура за продажбата на мажоритарния пакет от ”Общинска банка” АД. На пръв поглед, икономически, това изглежда оправдано, но същевременно определени важни обстоятелства около сделката са силно обезпокоителни. Очакванията за закупуването на банката от стратегически инвеститор, с опит и репутация в банковия сектор, не се оправдаха.
Очевидна е липсата на състезателното начало и конкуренция, при сделка, която има само един единствен кандидат. Липсата на такова състезание не позволява да се постигне благоприятна пазарна цена и съответно интересите на българските данъкоплатци не са защитени.
Налага се убеждението, че купувачът е фиктивен и на практика истинският кандидат остава скрит. При положение, че единственият кандидат купувач е компания, създадена преди около година, имаме дълбоки и основателни съмнения, както за наличието на адекватен опит в управлението на банкови институции, така и за действителните мотиви за закупуването на банката – дали той се стреми реално да я управлява и развива или просто е посредник на скрития кандидат.
След тежката цена, която платихме за КТБ е критично важно да се поддържа политика на прозрачност и отговорност за собствениците на банки. Една банка, попаднала в ръцете на недобросъвестни притежатели би могла да създаде риск за финансовата стабилност в страната.
Не на последно място, бюджетът на най-голямата община, респективно парите на софиянци минават през тази банка, поради което отново се налага необходимостта, тя да бъде управлявана от ясен собственик, с прозрачни намерения.
Имайки предвид всички тези обстоятелства, настояваме мнозинството общински съветници, доминирано от ГЕРБ, да спрат тази твърде спорна сделка за продажбата на Общинска банка.
Миналата седмица и от левицата поискаха спиране на процедурата, но основният мотив беше по-различен - че БСП е против приватизацията на банката по принцип. Неяснотите около кандидат-купувача бяха поставени на втори план.
А КЗК днес одобри сделката
Пак днес Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е публикувала разрешението си за покупка на "Общинска банка" от лихтенщайнския кандидат-купувач, става ясно от съобщение на регулаторния орган. Самото решение е било взето на 15 декември. Според комисията няма как да има нередна конценстрация на дейност след продажбата, защото нито "Новино опортюнитис", нито фонда CAIAC Fund Management AG развиват дейност у нас - пряко или косвено.
За да се финализира приватизацията на трезора първо е нужно решение на Столичния общински съвет, а след това - разрешение и от БНБ.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/12/20