(http://www.clubz.bg/)
Мадрид сам си зашлеви каталунския шамар
Звучен шамар за управниците.
Това изтъркано и с пълно основание мразено клише е определението на резултатите от предсрочните регионални парламентарни избори в Каталуня от 21 декември.
Шамар за испанския премиер Мариано Рахой, при когото иначе Испания успя да постигне икономически ръст и да тръгне към излизане от тежката рецесия. Но пък каталунците не можаха да преглътнат бруталността, с която по негова заповед полицията се разправи с привържениците на независимостта на референдума на 1 октомври. Който отгоре на всичко бе обявен за незаконен от Конституционния съд още преди провеждането му. Мнозинството испанци, включително привържениците на единната държава, смятат, че при това положение не е било необходимо такова надуване на мускули. А то само предизвика асоциация с годините на франкисткия режим. Тогава дори едно провикване на каталунски език на мач на "Барселона" можеше да струва прекалено скъпо.
А през 2006 г. опозиционната тогава Народна партия на Рахой стана причина Конституционният съд да отмени редица членове от Автономния статут на Каталуня. Консерваторите изобщо или почти не се занимаваха с останалите 16 автономни области в Испания. Които впрочем също имат твърде голяма автономия. Разликата е, най-вече в това, че Каталуня, както и Валенсия, Галисия и Баския си имат свои езици.
Но само Каталуня бе в ролята на лошото момче, което винаги трябва да бъде сочено с пръст. И логично си отмъсти.
А Народната партия, макар да е управляваща в Испания, едва прескочи бариерата за влизане в каталунския парламент. Тя вече е най-слабо представената парламентарна сила там.
Шамарът обаче не е само за Рахой. Той е за всички испански управници през последните около 30 години - и социалисти, и консерватори. Десетилетия наред Каталуня е в неблагоприятното положение на впрегатния добитък. Работата й е да прави пари за останалата част на Испания, а централната хазна да ги разпределя към по-бедните области, в някои от които професията "безработен" е масово явление.
Така управниците печелят най-лесно гласове. Но популистите и сепаратистите - също.
Как иначе да си обясним чутовната глупост, че сепаратистите - макар и три отделни партии - пак получиха абсолютно мнозинство в Каталуня? Защо хората гласуват за сили, които могат да извадят Испания от Европейския съюз и така да я докарат до невиждана катастрофа?
Да не забравяме, че Еврокомисията още преди две години предупреди, че отцепване от Испания автоматично ще доведе до излизане на Каталуня от ЕС. А тази страна, включително Каталуня, дължат процъфтяването си не на друг, а на ЕС.
Безработицата в областта вече скочи, след като 3000 компании я напуснаха от референдума до днес. Те се безпокоят именно от евентуално излизане от Европейския съюз.
Досега единствено Николас Мадуро, президентът на Венецуела, се е изказал открито в подкрепа на каталунските сепаратисти. На него ли ще разчитат те? Или на пари от Венецуела, където всички стоки от първа необходимост се получават с купони?
ЕС и САЩ са категорични, че няма да признаят независима Каталуня.
И въпреки това сепаратистите взеха абсолютно мнозинство.
Властта в Мадрид трябва сериозно да се замисли защо се случи така.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/12/23