(http://www.klassa.bg/)
Евтините смартфони в Индия доведоха до криза с електронните отпадъци
Индия е сред страните, които генерират най-голямо количество електронен боклук в света, пише Quartz.Само през 2016 г. страната е изхвърлила 1,975 тона електронен боклук, сочи доклада Global E-Waste Monitor 2017 на Международния телекомуникационен съюз към Организацията на обединените нации, UN University и Международната асоциация за твърди отпадъци.
Електронният боклук включва всякакви уреди, малки и големи, като хладилници, лаптопи, калкулатори, лампи, принтери, телефони и други. Количествата електронни отпадъци са определени чрез проучване на данни на държавно ниво, изчисляване на продължителността на живота на продадените по света продукти и чрез измерването на остатъка от кошчетата за боклук.
В глобален мащаб през 2016 г. са генерирани 44,7 млн. тона електронни отпадъци, а само 20% са документирани като събрани и рециклирани. До 2021 г. обемът на този боклук се очаква да нарасне с около 17% до 52,2 млн. тона, сочи проучването.
Нарастващи притеснения
Големият виновник за проблема на Индия с електронния боклук са евтините мобилни телефони.
В момента Индия е вторият по големина пазар на смартфони в света и използването на такива устройства в страната все още расте.
"По-ниските цени на смартфоните в развиващите се региони са резултат от усилията на производителите да произвеждат все по-достъпни смартфони за хората с по-ниски доходи“, в категорията под 200 долара, сочи докладът. Производителите обещават още по-ниски цени в бъдеще, което означава „повече хора ще могат да си позволят нови устройства, а повече устройства евентуално ще бъдат изхвърлени“.
До 2020 г. търсенето на електроника в Индия се очаква да достигне 400 млрд. долара. Постепенно боклукът ще расте. Проучване на Аssocham и cKinetics прогнозира, че обема на електронните отпадъци ще нарасне с 5,3 млн. тона до 2020 г.
Право на рециклиране
Но индийското правителство прави някои стъпки за справяне с проблема.
През 2016 г. Индия имплементира Правила за управление на електронните отпадъци, които държат производителите отговорни за събирането на този боклук и правилната му обработка. Досега 66% от страните по света са създали закони за електронните отпадъци, което е успех спрямо 44-те процента през 2014 г.
Повече от 1 млн. души в Индия са включени в ръчното рециклиране, сочи докладът. Но това може да не е най-добрият начин за справяне с проблема.
Макар че обучените и лицензирани рециклатори да стават все повече с годините, нелегалните такива все още взимат около 95% от бизнеса им.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2017/12/28