12/29/17 12:34
(http://offnews.bg)

Как оръжия от България и Румъния достигат до 'Ислямска държава'

Близо една четвърт от оръжията, открити в ръцете на "Ислямска държава" в Ирак и Сирия са произведени в Румъния, България и Унгария, твърди нов доклад, цитиран от Euronews.

Трите държави са продали оръжия на САЩ и Саудитска Арабия, които след това са достигнали до групи, противопоставящи се на ИДИЛ, твърди докладът на Conflict Armament Research.

След това оръжията са достигали до джихадистите от ИДИЛ, твърди базираната във Великобритания организация, която е проучила какви оръжия са открити в ръцете на "Ислямска държава" през последните четири години. 

Организацията, проучваща въоръжените конфликти, твърди, че произведено в ЕС оръжие може да бъде продадено на САЩ, предадено на опозицията в Сирия и открито у джихадистите от ИДИЛ само за два месеца. 

Откъде идват оръжията на ИДИЛ?

33,18% от иззетите от "Ислямска държава" оръжия са произведени в страни от ЕС. Румъния, България и Унгария са най-честите производители, като останалите са Германия, Полша и Чехия. 

Високият процент на произведените в ЕС оръжия, попаднали в ръцете на ИДИЛ, е доста неудобен за Брюксел на фона на усилията за намаляване на капацитета за бойни действия на джихадистите, посочва в доклада си организацията. 

Над 50% от иззетите от ИДИЛ оръжия са произведени от Китай (43,5%) и Русия (9,55%), става ясно от доклада.

Как произведените в ЕС оръжия достигат до ИДИЛ?

Според доклада САЩ и Саудитска Арабия са внесли оръжия от държави в ЕС и след това са ги предали на групи, борещи се срещу ИДИЛ. 

Организацията е успяла да проследи иззети от "Ислямска държава" оръжия до такива, изнесени от България за Саудитска Арабия, като в договорите са включени клаузи, според които оръжията не трябва да се реекспортират. 

Данните показват, че САЩ също често са отклонявали произведени в ЕС оръжия към опозицията в Сирия, които по-късно са попадали в ръцете на джихадистите. 

CAR е информирала производителките на оръжията за откритието си. Страните са потвърдили, че в случаите, в които договорите са съдържали клаузи, според които оръжията не трябва да се изнасят повторно, считат, че оръжията са пренасочвани от САЩ. 

Докладът за оръжията на ИДИЛ е публикуван на фона на загубите, които джихадистите понасят в Ирак и Сирия. По-рано през декември Ирак обяви пълна победа над ИДИЛ. Миналата седмица пък Русия обяви пълна победа над ИДИЛ в Сирия, а руският президент Владимир Путин нареди изтеглянето на руските военни. 

Какво е положението с боеприпасите?

Не само произведени в ЕС оръжия достигат до ИДИЛ. Същото важи и за боеприпасите. Според CAR около 20% от иззетите от "Ислямска държава" боеприпаси в Ирак и Сирия са от страни в ЕС. 

Най-често те са произведени в Румъния (13,25%), следвани от България (4,44%). Най-често боеприпасите идват отново от Русия и Китай (по 25%).

15% от боеприпасите са произведени през последните седем години. За сравнение, едва 2% от оръжията от ЕС, открити в ръцете на ИДИЛ, са произведени през последните седем години. 

Изображения: CAR

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване