01/01/18 11:47
(http://www.klassa.bg/)

Данъчните новости през 2018 г.

 Въпреки че откакто поеха властта, от ГЕРБ обещаха да не вдигат данъци и да не предприемат промяна на ставките в посока нагоре, все пак през следващата година влизат в сила важни корекции в данъчните закони.

На първо място е важно да припомним, че все пак таванът на плащанията в брой остава до 10 хил. лв., тъй като искането на финансовия министър Владислав Горанов прагът да бъде намален до 5 хил. лв. отново не получи парламентарна подкрепа.

Отстъпката за подаване по електронен път на данъчните декларации остава. Засега.

Според първоначалната идея 5-процентната отстъпка върху данъците на физическите лица, когато доходите се декларират онлайн, трябваше да отпадне изцяло. В момента при подаване на годишната декларация електронно до 31 март се ползва отстъпка от 5% върху данъка за довнасяне от последните три месеца на предходната година, но не повече от 1 000 лв.

Приетото на второ четене предложение обаче гласи, че лицата, които подадат годишната данъчна декларация до 31 януари на следващата година по електронен път, ползват отстъпка 5 на сто върху данъка за довнасяне по годишната данъчна декларация, но не повече от 500 лв., при условие, че нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията и данъкът за довнасяне е внесен в срок до 31 януари. 

С новите промени се дава и възможност гражданите да обявяват в годишната си декларация и придобитите през годината необлагаеми доходи, например от социални помощи, продажба на имот или друго, а също и полученото имущество по наследство, завещание или дарение, или на базата на възстановено право на собственост. В момента такава възможност няма и често се стига до необосновани ревизии.

Съкращава се срокът - до края на февруари вместо до 30 април, в който предприятията и самоосигуряващите се подават справката за изплатените през годината в т.ч. и през 2017 г. доходи на физическите лица.

Занапред ще се прилагат доказателства, вместо сегашните удостоверения, към годишната данъчна декларация за внесения в чужбина налог и задължителни осигурителни вноски, издадени от компетентните власти на другата държава.

Ще могат да се подават и служебни бележки от работодатели в чужбина.

Освен това, ако имате неплатени глоби, данъци, осигуровки или такси, наложени от държавни или общински структури, няма да може да се възползвате от никакви данъчни преференции през следващата година. 

В момента това ограничение се отнася само за ползването на 5-процентната отстъпка от данъка, ако той бъде деклариран по електронен път и платен преди 31 март.

От януари обаче хиляди данъкоплатци вероятно няма да могат да ползват данъчни облекчения, тъй като в сила влизат нови правила. Всъщност те бяха приети още миналата година, но за първи път разпоредбите ще се прилагат при облагането на доходите, придобити през 2017 г., като крайният срок за подаване на данъчните декларации е края на април 2018 г. Новите правила важат за абсолютно всички, дори за инвалиди или социално слаби. 

Промените в ЗКПО

От 2018 г. фирмите са задължени да подават годишните си декларации за корпоративния данък само по електронен път. Това трябваше да важи и за всички самоосигуряващи се лица, но в крайна сметка ГЕРБ се отказа от тази идея. Отстъпката за подаване на декларациите онлайн, отпада.

Срокът за подаване на справката по чл. 73, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица за доходи, изплатени през 2017 г., става 15 март 2018 г. Досега работодателите имаха срок до края на април. 

Целта е НАП да възстановява по-бързо данъка на подалите декларация, а също и да се даде възможност гражданите коректно да декларират своите доходи, като им се предостави съответната електронна услуга за достъп до информацията с ПИК код.

Данъчно задължените лица, които не са осъществявали дейност няма да подават годишен отчет за дейността и годишна данъчна декларация. От 2018 г. те ще трябва да подават декларация в Агенция по вписвания до 31 март, с която ще декларират, че не са извършвали дейност. Тя ще се публикува в Търговския регистът, но няма да се плаща такса.

В случай че данъчно задълженото лица заплаща само банкови такси за обслужване на разплащателната си сметка, ще се смята, че не е извършвало дейност.

Промените в ЗДДС

От тази година НАП ще обявява в интернет списък на търговските обекти, които подлежат на запечатване за срок до един месец. Освен това мярката ще може да се прилага и по отношение на трети лица, които стопанисват обекта, предвиждат гласуваните на второ четене промени в Закона за ДДС.

Друга важна промяна предвижда съкращаване на срока за подаване на заявление в случаите на възникване на основание за регистрация по закона за ДДС. В момента той е 14 дни, като от 2018 г., срокът се намалява наполовина и става 7 дни.

Освен това заявление за регистрация по ЗДДС може да се подава и от адвокат, изрично упълномощен от лицата  с писмено пълномощно, съставено съгласно изискванията на Закона за адвокатурата.

Урежда се и корекцията на ползван данъчен кредит за стоки и услуги, като се предвижда тези разпоредби да влязат в сила от 1 декември 2017 г. 

По-конкретно, регистрирани лица, които по силата на изрично ограничение в закона (чл. 70 ЗДДС) не са приспаднали данъчен кредит при производството, придобиването или вноса на стоката, включително при придобиването или изграждането на недвижим имот, или при получаването на услуга, които са или биха били дълготрайни активи по смисъла на закона, но в хода на използването на активите са приспаднали данъчен кредит в резултат на извършена корекция по реда на чл.79а или 79б имат право да приспаднат неползвания при придобиването данъчен кредит, когато извършат облагаема доставка на стоката или услугата.

Когато при придобиването или изграждането на недвижим имот не е упражнено право на данъчен кредит, 20-годишният срок се брои от началото на годината, през която изтича срокът по чл. 72, ал. 1 или от началото на годината на фактическото използване, ако имота не е използван повече от една година след годината на изтичане на този срок.

Отпада изискването за съставяне и подаване на регистрационен опис на наличните активи към датата на първоначалната и при повторна регистрация по ЗДДС. 

Съгласно преходните и заключителни разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, регистрационният опис не се подава, когато не е подаден до влизането в сила на промените в Закона за ДДС (1 януари 2018 г.) и срокът за подаването му изтича след тази дата. В тези случаи правото на приспадане на данъчен кредит се упражнява по реда, предвиден в Закона за ДДС.

Прецизират се и някои текстове от ЗДДС във връзка с изискванията на Директива 2006/112. Така например, за облагаема доставка с нулева ставка на данъка вече ще се счита и превозът на пътници, като за превоз на пътници се смята и превозът на стоки и моторни превозни средства, когато те са част от багажа на пътника. Не са част от багажа на пътник моторни превозни средства, с които се изпълняват договори за превоз на товари, по отношение на водачите им.

Промените в ЗАДС

Чрез промени в Закона за акцизите и данъчните складове се въвеждат нови забрани за публикуване на обяви в електронен вид, чрез които се рекламират тютюн или цигари без бандерол, за които не е платен косвен налог. Целта е да се спрат незаконните продажби на такива продукти.

Друга любопитна промяна е куриерските фирми задължително да изискват от подателите да декларират, че акцизните стоки са с платен акциз или бандерол. Според мотивите на финансовото министерство предложените разпоредби са в полза и на операторите на пощенски услуги, тъй като понастоящем, в случай че митническите органи установят държане на акцизни стоки без бандерол или без платен акциз в обектите на куриерските фирми, наказанието се налага на лицето, ползващо обекта, а не на изпращача/получателя на пратката.

 

 

 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване