(http://www.clubz.bg/)
Масово бягство от берлински затвор
Деветима излежаващи присъди успяха за броени дни да избягат от затвор в берлинския квартал Пльотцензее, предоха месни и световни медии.
Цяла Германия се присмива на охраната, допуснала скандалните бягства. Междувременно един от бегълците се е завърнал доброволно, останалите се издирват.
Наказание ще понесат виновните от затворническата охрана, не и бегълците. За разлика от България, в Германия бягство от затвор не се наказва. Приема се, че основно право на всеки човек е да се стреми към свободата.
Първото бягство на четирима затворници на възраст между 27 и 38 години е регистрирано в четвъртък миналата седмица. Те са излежавали присъди за нанасяне на тежки телесни повреди, кражби, грабежи и измами. Ден по-късно е установено, че затворник не се е завърнал в крилото с лек режим на изтърпяване на наказанията. Излежаващите там присъди имат право на свободно придвижване през деня, но вечер са длъжни да се върнат в килиите си. Останалите четирима осъдени са избягали през уикенда през прозорец на съседна килия. Те също са били настанени в крилото на лек режим.
"При техния лек режим на изтърпяване на наказанията те са могли да напуснат легално затвора на идната заран през пропуска", заяви в Берлин говорител на сенатския отдел по правосъдие.
В берлинския затвор в квартала Пльотцензее, откъдето идва и името на строгото заведение, присъди излежават 360 осъдени. Сигурността е от средна степен. Осъдени престъпници заради тежки престъпления излежават присъдите си в строго охранявания берлински затвор в квартала Тегел, недалеч от едноименното летище. Там е регистрирано само едно бягство и то през далечната 1998 г. Тогава затворник успял да избяга в камион на доставчик на затвора.
Общо в берлинските затвори, сред които и Моабит, присъди излежават 4000 души. Бягствата са рядкост, но не и невъзможни. Това се дължи на факта, че повечето са строени преди повече от сто години и затворниците използват всяко кътче, което не е в полезрението на охраната от вишките.
По данни на берлинската управа са нужни между 400 и 500 милиона евро за саниране на затворите в столицата и околностите. Липсвал и персонал, така не се извършвали редовни проверки в килиите. Наблюдателната техника също била остаряла.
"Това, което се случи в Пльотцензее, може да се очаква и в другите берлински затвори”, предупреди експертът по сигурността Рене Мюлер.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/01/03