(http://www.klassa.bg/)
Внимавайте с покупките „на зелено“
С една дума може да определим изминаващата година за имотния пазар. Успешна. Но за строителите, както и за брокерите, но не и за купувачите. През 2017 г. цените на имотите се повишиха с нови 10 до 15 на сто при 6% спад на продажбите, показва статистиката.Гoдинaтa пpeминa пoд дoминaциятa нa пpoдaвaчитe, които в даден момент започнаха да липсват. Toвa ocвeн дo пoвишeниe в цeнитe нa имoтитe, дoвeдe дo нoвa тeндeнция - cepиoзeн pъcт в пpoдaжбитe „на зелено“. Но освен покачване на стойността на жилищата, купувачите решиха да предприемат рискове, защото са стъписани от надуването на цените. Резултатът е, че 90% oт пpoдaжбитe нa имoти в Coфия ce cĸлючвaxa във фaзa пpeди Аĸт 16.
Това трябва да бъде червена лампичка за бъдещите купувачи да внимават с подобни покупки. В края на ноември миналата година Брюксел официално ни предупреди, че е възможно да станем свидетели на нов имотен балон. България е сред европейските страни с тревожно надценен пазар на недвижимите имоти. Цените на жилищата у нас растат с едни от най-ускорените темпове през последните две години в Европа, което е обезпокоително на фона на високата задлъжнялост на бизнеса и домакинствата. Това написаха тогава евробюрократите в доклада си за страните с прекомерни макроикономически дисбаланси.
Ето защо, ако заложите на ново строителство, трябва внимателно да проучите строителя и какви отзиви има от негови предишна сгради, за да не стигнете до вариант да платите нещо, в което едва след години или никога да не може да живеете. Само преди десет години, след спукването на последния имотен балон през 2007 – 2008 г. много хора се опариха от фирми без особен опит в бранша, които не успяха да се справят с финансите си при строителството на сградите или поради някаква друга причина фалираха.
За какво трябва да внимавате? При покупка на жилище „на зелено“ се запознайте най вече за репутацията на инвеститора, финансирането на проекта, схемата на плащане и прехвърляне на собствеността. Експертите са категорични, че при избора на завършено жилище най-важните фактори са локацията и цената. Но при незавършен имот на първо място излизат инвеститорът и главният изпълнител, тъй като те носят цялата отговорност по завършването на проекта.
Макар и да няма 100% гаранция, сериозните инвеститори обикновено разполагат с финансиране за завършването на целия проект и са независими от предварителните продажби на апартаментите. При липсата на осигурено финансиране се разчита единствено на наличните средства на инвеститорите и текущите приходи от предварителната продажба на апартаментите на зелено, което обаче носи риск за завършването му. Защото ако инвеститорът не успее да продаде няколко жилища на зелено и не получи свежи пари, може и да няма средства да завърши блока. А това в най-добрия случай води до забавяне на настаняването в новия ви дом. А никой не иска това, нали?
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/01/04