(http://www.klassa.bg/)
Има ли риск протестите в Иран да върнат на власт хардлайнерите?
Хиляди хора в цял Иран са по улиците. Според тях много неща не са както трябва в ислямската система и дори президентът реформатор Хасан Рохани се съгласи открито с това, пише ДПА в свой анализ.Духовникът показа разбиране към протестите, които критикуват режима и разтърсват страната от миналия четвъртък. Демонстрациите вече не са в подкрепа на реформите, а за смяна на режима, която може да засегне и Рохани. Лозунги като "Молли, засрамете се, идете си с мир" и "смърт на диктаторите" едва ли подлежат на тълкуване.
Според иранския върховен духовен лидер аятолах Али Хаменей това вече не са протести, а по-скоро въстание, подбуждано отвън. Той нарича демонстрантите "наемници", на които е платено да вредят на ислямската република, предава БТА.
Макар много критици на режима в Техеран да са по улиците обаче, много други си стоят у дома. Мнозина от групата на онези, които не протестират публично, все още вярват в пътя на реформите и се съмняват, че базираният на религията политически апарат може така лесно да бъде свален с демонстрации.
Сред скептиците са такива бивши политически затворници като Фейзола Арабсорхи. Той смята, че смяна на режима ще влоши още повече нещата. Арабсорхи и много други се бориха ожесточено за реформи в системата и не искат да станат свидетели на необмислени протести, проправящи път за завръщане на власт на иранските хардлайнери.
Дилемата на Иран е в това, че на практика реформаторите в правителството са и сред критиците на режима. Един от тях е първият вицепрезидент Есхак Джахангири. "Реформите изискват време, а пътят към демокрация е дълъг и неравен", казва той.
Популярният реформатор се опасява също, че сегашните протести може да се окажат в полза на твърдолинейните. Шефът му, президентът Рохани, наистина смята протестите за законно право на хората. Според него обаче те трябва да са мирни и да минават по "законни" канали.
Подобна умереност предизвиква гняв у независимите анализатори. "Това е абсолютна безсмислица", казва за призива на Рохани политолог, пожелал да запази анонимност. "Той говори така сякаш е президент на скандинавска страна", отбелязва анализаторът.
Нито министерството на правосъдието, нито това на вътрешните работи ще разрешат някога протести, в които има и най-малък намек за критика към режима, обясни той. В страна, където дори на умерения бивш президент Мохамед Хатами (управлявал от 1997 до 2005 г.) беше поставен етикет "дисидент", не може да има законни канали, чрез които редовите граждани да изразят протеста си, допълва политологът.
Потвърждение за това негово виждане са двамата лидери на Зеленото движение - бившият премиер Мир-Хосейн Мусави и бившият председател на парламента Мехди Каруби. От близо седем години двамата са под домашен арест, а престъплението им е, че критикуваха манипулираното преизбиране на хардлайнера Махмуд Ахмадинеджад на президентските избори през 2009 г.
"Никой досега не е протестирал по-мирно и законно от тези двама души", коментира техен поддръжник, поискал да остане неназован. Усилията на Рохани да им върне свободата след победата си на президентските избори през 2013 г. досега са безрезултатни. Един толкова безсилен президент не би трябвало да говори за законни канали за протести, казват активисти.
Има обаче и други мнения по въпроса. "Никой не е платил по-скъпо за правото на свобода на хората от Мусави", казва Мохамед Алтаха, който се занимава с изследване на медиите. Въпреки че е под домашен арест, през май миналата година Мусави гласува за Рохани и политиката му за реформи.
Водачът на Зелените знае по-добре от всички демонстранти, че демокрация се постига чрез избори, а не с лозунги по улиците, допълва Алтаха.
Същевременно най-яростните регионални противници на Иран - Саудитска Арабия и Израел, трескаво търсят признаци на уязвимост и неминуема промяна в техния враг след едноседмичната протестна вълна. Те обаче възприеха коренно различни подходи в реакциите си на безредиците.
Саудитски официални лица досега не са направили никакви официални изявления относно протестната вълна, може би поради опасения това да не се изтълкува като намеса. Израел, обратно, възприе много по-смел подход, включително и опит да се обръща директно към протестиращите в Иран. Във видео, публикувано онлайн в понеделник, премиерът Бенямин Нетаняху възхвали "куража" на протестиращите за свобода в Иран и заклейми "жестокия режим" там, който харчи милиарди долари, "сеейки омраза". "Този режим отчаяно се опитва да сее омраза между нас, но няма да успее", подчерта той.
Иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей обвини враговете на страната му, че подклаждат избухналите преди седмица протести срещу скока на цените на храните, които обхванаха десетки по-малки градове и селища из страната. Онези, които той очевидно имаше предвид - Израел, САЩ и Саудитска Арабия, са отдавнашни противници на теократичното, предвождано от духовници управление, и с нетърпение очакват, а дори и подклаждат, драматична промяна там. Протестите обаче като че ли изненадаха както иранците у дома, така и страните от региона, САЩ и европейските държави.
Президентът Доналд Тръмп обяви подкрепата си за излезлите на улицата, казвайки, че е "време за промяна", а американският посланик в ООН Ники Хейли заяви, че Вашингтон иска да засили гласовете на протестиращите. Не е ясно обаче доколко чуждестранни изявления за подкрепа могат да повлияят за промяна на мнението на някого в самия Иран.
Саудитска Арабия и Израел смятат Иран за заплаха в региона, отнасят се подозрително към ядрената програма на ислямската република и са обезпокоени от програмата за ракети с голям обсег. Саудитците се опитват почти безуспешно да предотвратят разширяването на иранското влияние и обвиняват Техеран, че подкрепя шиитските бунтовници в Йемен, както и че ги е снабдил с ракетите, с които те обстрелваха кралството наскоро.
Израел води поредица от войни срещу ливанската "Хизбула" и палестинската "Хамас" - две организации, подкрепяни от Иран, и нанася въздушни удари срещу предполагаеми ирански оръжейни доставки за "Хизбула".
Официално Саудитска Арабия като че ли заема изчаквателна позиция и избягва да подкрепя протестиращите с изявления, които биха валидирали обвиненията на Хаменей. САЩ може би се харесват на част от иранското общество, но иранците недолюбват Саудитска Арабия заради доминиращата там ултраконсервативна сунитско-мюсюлманска интерпретация, която хули шиитите. Кралството вероятно очаква администрацията на Тръмп да поеме лидерската роля - чрез засилване на санкциите или чрез действия в ООН.
Саудитски коментатори в проправителствените медии дават най-ясна представа за официалните държавни мнения за иранските протести. Коментар във вестник "Ал Рияд" в сряда отбелязва, че иранците "искат край на режима... и нов режим, който да им даде правата да водят достоен живот, какъвто те заслужават". Друг коментар във вестник "Оказ" посочва, че опитите на Иран да изнася своята революция в чужбина след 1979 г. отново са завладели умовете на шиитските духовници, управляващи страната.
Абдулрахман ал Рашид - видна саудитска медийна фигура с тесни връзки с кралския двор, е по-предпазлив. В коментар на английски и арабски в просаудитски медийни сайтове той предупреждава, че регионът не може да си позволи повече хаос. "За страните от региона, особено арабските страни, идеалният сценарий би бил режимът да не рухне, а да промени външната си политика и да прекрати агресивните си изблици", пише той.
Антиамериканските, антисаудитски и антиизраелски възгласи са съществен елемент от иранските протести. "Смърт на САЩ", "Смърт на Израел" и "Смърт на Ал Сауд" (визирайки управляващата династия в Рияд) са все редовно срещани лозунги на демонстрациите.
Въпреки това израелският премиер Нетаняху се стреми да представи своята страна и иранския народ като естествени съюзници, разделяни единствено от управляващите клерикали в ислямската република. В поредица от видеоклипове през миналата година той се обръщаше пряко към иранската публика.
"Когато този режим най-накрая падне, а това един ден ще стане, иранците и израелците ще бъдат отново големи приятели. Желая на иранския народ успех в благородния му стремеж към свобода", каза той в последното видео. То бе предадено на английски със субтитри на фарси и бе качено на социалните медийни сайтове на израелското правителство, адресирани към Иран.
Говорителят на Нетаняху Давид Кейс, казва, че "много иранци" гледат премиерските видеообръщения на фарси. Според него масовата посещаемост на различните социални медийни сайтове на премиера говори за "много по-дълбока тенденция".
Гневът срещу управляващите в Иран е свързан и с икономическата ситуация. Въпреки нарастващата икономика, положението на много граждани остава плачевно. Сред причините за това е Корпусът на гвардейците на Ислямската революция, посочва се в друг анализ.
"Не е тайна, че голяма част от населението е в тежко икономическо положение", посочва Аднан Табатабей от Центъра за приложни изследвания в партньорство с Ориента (CARPO) - изследователски център за Близкия изток с централа в Бон.
Това трудно положение е характерно за цялата история на ислямската република и стига назад във времето до управлението на шаховете преди революцията от 1978-1979 г., разказва Табатабей. По думите на експерта от десетилетия никое правителство не е успяло да подобри положението на социално слабите.
На пръв поглед най-новите икономически данни всъщност очертават сравнително положителна картина. В началото на 2016 г. икономическите санкции срещу страната бяха вдигнати като последица от ядреното споразумение между Иран и постоянните членки на Съвета за сигурност на ООН плюс Германия.
През 2015 г. иранската икономика се сви с 1,5%, но оттогава тя нараства със силен темп. За 2016 г. според изчисленията на Международния валутен фонд (МВФ) растежът е бил цели 12,5%. Сред причините за този изключително бърз темп на растеж е и промяната в методиката на изчисление, използвана от иранската статистическа служба.
Според повечето икономисти реалният прираст е между 6 и 7%. За текущата година в прогнозата си МВФ очаква растеж от 4,2% до март 2018 г. Положителна тенденция през последните години има и при инфлацията - тя се забавя от 34,7% през 2013 г. до около 10% напоследък.
Най-голямата част от растежа се концентрира в петролния сектор. "Растежът в петролния сектор дава възможност на правителството да инвестира в инфраструктура", казва Тиери Ковил, експерт по Иран в парижкия Институт за международни отношения и стратегии (IRIS).
Работните места, създадени по този начин, като цяло обаче не са достатъчни, за да предложат перспектива на стотиците хиляди младежи, които всяка година се включват в трудовия пазар. Според Международния валутен фонд безработицата е над 12%, като младежката безработица се оценява на два пъти по-висока стойност.
Когато през януари 2016 г. бе обявено вдигането на санкциите, мнозина обикновени граждани таяха големи надежди. Те се надяваха да бъдат създадени нови работни места, а жизненият им стандарт да се вдигне. Фактът, че две години по-късно това не се става (поне в общия случай), се обяснява с чуждестранните инвестиции, които са значително по-слаби от очакваното. Според Аднан Табатабей това незадоволително развитие се дължи както на външни, така и на вътрешни причини.
"На първо място трябва да се посочи правителството на Тръмп, което прави всичко възможно, за да отрови атмосферата около ядреното споразумение", казва експертът. Много западни компании имат значителни икономически интереси в САЩ. Политиката спрямо Иран на правителството на Тръмп ги изпълва с колебания и страх от рискове, тя отслабва готовността им да инвестират в Иран.
Представители на германската икономика също отбелязват създаващата проблеми роля, която играе американската администрация. Политиката на Вашингтон спрямо Иран блокира растежа на страната, отбеляза неотдавна пред в. "Франкфуртер алгемайне" Холгер Бингман, президент на сдружението на търговците на едро BGA. Най-големият проблем по думите му е финансирането, тъй като банките ограничават бизнеса си със страната заради страх от отмъщение на САЩ.
Друг фактор според Табатабей е икономическият климат в страната, който подплашва инвеститорите. От една страна икономиката е силно регулирана. Към това се добавят корупцията и шуробаджанащината и всичко това много утежнява положението, посочва експертът.
Политическият елит освен това контролира голяма част от икономиката. Това неблагоприятно положение не само отблъсква чуждестранните инвеститори, но и провокира гнева на населението.
"Ние живеем като бедняци, а те - като принцове", гласи един от лозунгите, които могат да се чуят при протестите през последните дни. Недоволството е отправено към политическия елит, най-вече духовенството и могъщите гвардейци на революцията, които в ислямската република контролират голяма част от икономиката.
"Когато разговаряте с хората в Иран, бързо се забелязва, че има силен гняв най-вече срещу Гвардейците на революцията", отбелязва Тиери Ковил. Има усещане, че вътрешни хора с връзки във властта могат да правят каквото си искат, че никой няма да им потърси отговорност. Молбите на обикновените иранци обаче не намират отклик в държавните институции.
Държавният бюджет за периода от март 2018 г. до март 2019 г., който правителството на Рохани неотдавна представи пред парламента, би могъл да засили това впечатление. Той предвижда намаляване на субсидиите за храна и горива, както и орязване на програми за помощ на бедните. Религиозните институции обаче остават пощадени от съкращения на разходите.
Институции като Международният валутен фонд и Световната банка играят отрицателна роля според Табатабей.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/01/05