01/09/18 12:24
(http://offnews.bg)

СУ е раздал неоснователно хиляди левове на служители от Ректората, установи одит на МОН

Неоснователно плащани бонуси, двойно финансиране, безотчетно раздавани пари над заплатите за незнайно какви задачи - това са само част от нередностите, открити при последния одит на Министерството на образованието в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

За резултатите от него съобщиха от МОН за OFFNews в отговор на наше запитване.

Отидът бе възложен от министъра на образованието Красимир Вълчев след публикации на OFFNews за милиони, раздадени под формата на допълнителни плащания в Софийския университет, както и отказа на Сметната палата да завери годишния финансов отчет на СУ за 2016 г., тъй като той "не дава вярна и честна представа" за финансовото състояние и имуществото на СУ.

Тогава ректорът проф. Анастас Герджиков заяви, че всичко е законно - в СУ не се раздават бонуси, а се изпълнява Кодексът на труда и Наредбата за работната заплата, увери той. На откриването на академичната година през октомври 2017-а той дори заяви, че Университетът бил подложен на "охулващи кампании", а обществото гледало със задоволство.

Три месеца по-късно МОН също констатира тревожни практики в раздаването на пари в Университета. 

Непроснователните плащания към служители в Ректората* с пари от държавния бюджет, студентски такси и наеми са станали възможни благодарение на вътрешни правила за работната заплата, приети от Академичния съвет на СУ и променени за последно на 25 януари 2017 г. Те разрешават превеждането на допълнителни суми по неясни критерии, например "за извършване на нетипична административна дейност" (чл. 25, ал. 3), без да има ясно определение за "нетипична" в случая.

Именно промяна в правилата иска МОН чрез доклада на звеното си за вътрешен одит.

Одитът на МОН

В рамките на одита са анализирани получените възнаграждения в СУ през 2016 година от централната университетска администрация. При определяне размера на индивидуалните заплати няма нарушения, но не така стои въпросът с допълнителните плащания, извършени на база Колективния трудов договор, вътрешни правила на СУ и заповеди на ректора проф. Анастас Герджиков.

Във вътрешните правила са включени две разпоредби (чл. 25 и чл. 27), които позволяват допълнителни плащания на администрацията и обслужващия персонал за изпълнение на общоуниверситетски задачи и поради особености на трудовия процес. Именно тези общи фрази са използвани за някои неоснователни - според МОН - плащания.

Продължава на стр. 2


Продължава от стр. 1

Несъответствия

Неоснователно са били платени 36 540,00 лв. за изпълнение на дейности по перо "Бюджет НИС" (Научноизследователски сектор - бел. ред), констатират одиторите на МОН.

В заповед от ноември 2016 г. е допуснато плащане на основание чл. 25 "без наличие на доказателства за необходимостта от извършването им и за проследяване на конкретното им изпълнение, както и без да може да се установи дали тези задачи не попадат в обхвата на длъжностните характеристики на лицата, което крие риск от дублиране на плащането и неспазване на принципите за добро финансово управление на публичните средства", пише в заключение на доклада.

Служител на Ректората получил 2 068,24 лв. за "допълнително възложена дейност", но одиторите установили, че парите са били начислени и платени неоснователно, "тъй като не е спазена нормативната уредба за полагане на труд в извън установеното работно време".

Друг служител от Ректората е получил 3 346,16 лв. и при проверката от МОН не били представени доказателства нито за възлагане, нито за отчитане изпълнението на конкретни задачи с нестандартен характер, инициативности и др., пишат още от МОН.

"Одитът счита, че определянето на допълнително възнаграждение в максимален размер (30%), на основание чл. 25 от КТД № 10 - поради особености на трудовия процес, води до неспазване на принципите за добро финансово управление", заключават  одиторите.

Пореден служител от Ректората получил 1 080 лв. над заплатата си, след което се оказало, че парите са платени за представена диплома за завършена следдипломна квалификация за степен магистър по специалност "Стопанско управление", а, в същото време, това е било задължително изискване за заемане на длъжността от въпросния служител съгласно длъжностната му характеристика.

"Одиторското мнение е, че изплатеното допълнително възнаграждение към заплатата на това лице за допълнително придобитата от него дългосрочна професионална квалификация е неоснователно", пишат от МОН.

На основание чл. 242 от Кодекса на труда на служител от Ректората са били платени 2 700,00 лв., които одитът също счита за неоснователни.

На основание установените нередности от одитния екип на МОН пишат:

"Член 25, ал. 1 от вътрешните правила за работна заплата на СУ дава обща формулировка за изплащане на допълнителни възнаграждения за изпълнение на общи университетски задачи, които по правило не са свързани с работата на лицето по длъжностна характеристика, без да е посочено как ще се документира възлагането и отчитането им - уточняват в одитния си доклад от МОН. - Същата препратка е валидна и за чл. 27 от ВПРЗ, свързан с определяне на допълнително трудово възнаграждение на административния и обслужващ персонал, поради особености на трудовия процес. В цитираната разпоредба са заложени субективни критерии за определяне размера на това възнаграждение (инициативност, ритъм на работа и др.)."

Нередностите обаче продължават. Още двама служители на СУ са получили съответно 5 125,64 лв. и 6 450,71 лв. на основание КТД и други вътрешни нормативни актове, а от МОН констатират, че плащанията са направени неоснователно.

"Констатацията е, че при тези и в други случаи е допуснато неоснователно изплащане на еднократно/и допълнително/и възнаграждение/я на служители от Централната университетска администрация за счетоводно/административно обслужване или за административно-помощни дейности, осигуряващи изпълнението на присъщата за Университета дейност. Установяването на допълнителна работа, извън длъжностната характеристика на посочените лица е невъзможно, предвид липсата на доказателства за конкретното възложено и прието изпълнение", пишат одиторите.

Неправомерно са били изплатени обезщетения по Кодекса на труда в общ размер на 23 532,79 лв., установени като разлика между фактически начисленото и изплатено обезщетение по чл. 224, ал. 1 от КТ и обезщетението, което е следвало да се начисли и изплати на лицето.

Заключението на Звеното за вътрешен одит е, че начислените и изплатените допълнителни възнаграждения съответстват на вътрешните нормативни актове, но последните следва да бъдат конкретизирани и допълнени с оглед осигуряване на съответствие с приложимата нормативна уредба.

Във връзка с установените несъответствия одиторите са отправили следните препоръки до ректора проф. дфн Анастас Герджиков:

1. Ръководството да предприеме действия за привеждане в съответствие на разпоредбите на чл. 25 и чл. 27 от ВПРЗ с действащата нормативна уредба, тъй като съществува риск от неправомерно изплащане на възнаграждения на служителите/ работниците на Университета, които не подлежат на възстановяване. При промени същите трябва да се хармонизират с клаузите на колективния трудов договор. Промените следва да:

- съдържат обективни критерии за оценка на изпълнението на работата, както и да позволяват ясно да се разграничат допълнително възложените задачи, т.е. извън обема на длъжностната характеристика;

- позволяват извършването на обективно разпределение на бюджетните средства за материално стимулиране, което да е разписано в методология;

- позволяват доказването на критерия „при наличие на средства“ да бъде обосновано в доклад за изпълнението на бюджета до ректора на СУ „Св. Климент Охридски“, изготвен от лицето на длъжност „Ръководител сектор „Финансова политика“.“ Докладът следва да включва данни (в натурални показатели и в стойност) за изпълнението на § 01 „Заплати и обезщетения“ от ЕБК, реализираните икономии на средства от незаети щатни бройки, поради напуснали/пенсионирани служители, служители в отпуск по болест и др.;

- прецизират съдържанието на длъжностните характеристики на служителите/работниците, ангажирани с: общи университетски задачи; подпомагащи работи по изпълнението на проекти за научна дейност; административно/счетоводно обслужване на факултети/поделения/звена/УНБ и други административно-помощни дейности, присъщи за Университета.

2. Плащанията на месечни/еднократни допълнителни възнаграждения по реда на вътрешните правила и Колективния трудов договор, които имат характер на неоснователни или неправомерни, да бъдат преустановени;

3. Главният счетоводител да актуализира Счетоводната политика на Университета, с цел създаване на аналитична счетоводната отчетност, позволяваща хронологично проследяване на ниво „проект“ на отчетените разходи за изпълнението на всеки един от проектите, финансирани със средства от получената субсидия от държавния бюджет, предоставена по реда на Наредба № 3/2015 г. на МОН.

4. Ректорът да съблюдава спазването на действащите ВПРЗ, като не допуска случаи на нарушаването им, като например: изплащане на допълнително възнаграждение, при което е нарушена процедурата за докладване/оценяване, т.е. липса на доклад от прекия/оценяващия ръководител, а наличие само на молба от служителя/ работника.

5. При възлагане на задачи, извън задълженията по основния трудов договор, определени в длъжностна характеристика, ръководството на Университета да следи за прилагане разпоредбата на чл. 152 и чл. 153 от Кодекса на труда, отнасящи се до спазване правото на служителя/работника на междудневна и на седмична почивка.

* В информацията си за OFFNews от МОН не цитират имената на съответните служители.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване