(http://www.klassa.bg/)
Рестартират концесията за столичното летище
Очаква се подаването на оферти да свърши до края на председателството
Концесията на летище София може да бъде рестартирана след месец, каза транспортният министър Ивайло Московски днес при пускането на движението на новопостроената пътна връзка от бул. "Брюксел" до Терминал 2 на аерогарата.
По думите му новият срок за пускането на концесията
е бил изяснен на работна среща с консултантите
от Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Според министъра най-вероятно не по-рано от месец ще са готови с анализите. „Когато са готови, преглеждаме ги и рестартираме процедурата. Надявам се до края на председателството да приключим с подаването на офертите“, каза Московски.
Концесията на летището беше прекратена с решение на служебното правителство на Огнян Герджиков с мотива, че обявената процедура не защитава достатъчно добре публичния интерес. По време на втория кабинет на Бойко Борисов през 2016 г. бе лансирана идеята спечелилият кандидат да вземе стопанисването на столичното летище като част от получените от концесията
пари отидат за спасяването на БДЖ,
която от години е на ръба на фалита.
В началото на юни същата година бяха оповестени условията за бъдещия концесионер и едно от от тях бе да инвестира не по-малко от 306,5 млн. лв. без ДДС за 35 години и част от парите да бъдат вложени в обновяването на терминал 1 и той да разполага със 7 ръкава и 5 входа-изхода за пътници с капацитет на обслужване 3 млн. пътници годишно. Преди почти 2 години от транспортното министерството очакваха в хазната да влязат близо 1,1 млрд. лв. с ДДС за времето на концесията, като повече от половината от тях трябва да бъдат изплатени веднага. Именно на тази голяма вноска от 660 милиона с ДДС се надяваха и в БДЖ, които бяха натрупали тогава дългове от около половин милиард лева.
В средата на ноември 2016 г. обаче кабинетът реши да се удължи срокът за подаване на офертите, като причината била искане на оператора на летището в Манчестър. За сигурни кандидати тогава се смятаха турската TAV, оператор на летище в „Ататюрк“ в Истанбул, германската Fraport, взела на концесия през 2006 г. летищата във Варна и Бургас за срок от 35 години и още една турска фирма Limak, която е в обединението, изграждащо ново огромно летище на мегаполиса край Босфора. Последната бе в комбина с руската ВТБ.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/01/10