(http://www.clubz.bg/)
Болници на протест, веднага им отпуснаха пари
Час преди провеждането на масов протест на лекари от общинските болници в цалата страна, здравното министерство (МЗ) разпореди допълнителен финансов транш към лечебните заведения. МЗ обяви, че отпуска нови 28,5 милиона лева. По подобен начин, под заплахата от полицейски протести басред европредседателството, кабинетът даде на МВР допълнителни 100 милиона лева.
По план между 12 ч и 13 ч днес членовете на Сдружението на общинските болници в България (СОББ), излиза пред болниците или сградата на съответната община в знак на протест срещу лошите условия на труд, ниските и бавещи се заплати, липсата на медикаменти и др. Мотото е "Спрете унищожаването на общинското здравеопазване!". Очаква се в него да се включат 20 лечебни заведения, намиращи се извън градовете-областни центрове - Казанлък, Карлово, Асеновград, Попово, Девин, Омуртаг, Дупница, Димитровград, Поморие, Елхово, Кнежа и др. Натрупали са дългове за близо 25 милиона лева, а искането им е за отпускането от държавата на целеви нови 30 милиона лева.
Функциониращите общински болници в момента са малко над 120. Общите им задължения възлизат на 100 милиона лева, а о тях просрочените са за 44 милиона. В критично състояние са и болниците в Свищов, Белоградчик, Омуртаг, Тутракан, Петрич, Чирпан, Ловеч и Гоце Делчев. Най-съществената причина за това тежко финансово състояние е, че лечебните заведения работят по цени на клиничните пътеки от 2006 г., изтъкват от СОББ, цитирани от Нюз бг. Искането на протестиращите е за увеличване на цените на клиничните пътеки, които покриват масовите заболявания. Българският лекарски съюз подкрепя протеста.
От здарвното министерство излязоха днес със съобщение, в което се посочва, че отпускането на целева субсидия може да се възприеме като форма на нерегламентирана държавна помощ. Оттам посочиха, че близо 28,5 илиона лева ще бъдат дадени за дейности, извършвани от общинските болници по реда на Методиката за субсидиране на лечебните заведения за 2018 г.
"Със сумата ще бъдат финансирани дейности по оказване на спешна медицинска помощ, дейности, попадащи извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, осъществявани от общинските лечебни заведения в труднодостъпни и/или отдалечени райони на страната; дейности, свързани с медицинската експертиза (ТЕЛК) и други. Броят на субсидираните лечебни заведения се очаква да надхвърли 100, т.е. над 83% от всички общински лечебни заведения на територията на страната", се посочва в съобщението.
"МЗ категорично смята, че евентуално преобразуване на някои многопрофилни болници за активно лечение в диагностично-консултативни центрове, не би оказало негативно влияние върху достъпа на населението до медицинска помощ. Успоредно с това, за да се гарантира достъпът до спешна медицинска помощ на българските граждани, МЗ, в изпълнение на големия инвестиционен проект за модернизация на спешната помощ, предвижда обновяването или изцяло новото изграждане на общо 237 филиала и центрове за спешна медицинска помощ", посочват още от министерството на Кирил Ананиев.
Оттам обещават и да се преразгледат клиничните пътеки, по които работят общинските болници, като същевременно министерството актуализира и медицинските стандарти.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/01/15