(http://www.clubz.bg/)
Частни охранители ще могат да пазят градове и села
Частни охранителни фирми вече ще могат да сключват договори с кметове за охрана на цели урбанизирани територии. Това е един от акцентите в новия Закон за частната охранителна дейност, приет окончателно от Народното събрание днес. Всяка фирма ще трябва да се сдобие с лиценз, който може да важи за територията на цялата страната или само за дадена област. Въпросният лиценз ще дава право за дейностите "наблюдение, контрол и реакция с мобилни охранителни патрули", пише в закона.
Това бе и един от силно критикуваните от БСП текстове на новия закон, предложен от ГЕРБ. Според социалистите държавата дава възможност частни охранители и местни власти да изпълняват роли, които би трябвало да се изпълняват от МВР - каквото е охраната на обществения ред и сигурността на гражданите. От ГЕРБ отрекоха. В мотивите към законопроекта обаче хише:
Както в другите европейски страни, така и у нас сигурността на гражданите – опазването на техния живот, здраве и имущество, е задача, с която не биха могли да се справят само правоохранителните органи. Ролята на частния охранителен сектор все повече се повишава. Обществото се нуждае все повече от услугата на частните охранителни търговски дружества."
Издаването на лицензите за частните охранители ще става по правила, уточнени в бъдеща наредба на МВР. Как ще бъдат избирани фирмите, с които кметове да сключват договори не стана ясно по време на дебатите. Според законодателството за целта би трябвало да се организират обществени поръчки, ако стойността на договора е над определения в закона праг.
Според Красимир Янков целта на управляващите е да бъде премахната конкуренцията в частната охранителна дейност в полза на фирмите, близки до ГЕРБ. Все пак от законопроекта отпадна едно от изискванията за получаване на лиценз - а именно "да са заявили желание за включване в сдружение на лица, извършващи частна охранителна дейност".
Според новия закон лицензите ще се издаван без срок.
Но новия закон частните охранители могат да са въоръжени или невъоръжени, като въоръжената охрана ще трябва да спазва изискванията на Закона за оръжията и боеприпасите. При осъществяване на дейностите могат да бъдат използвани също физическа сила, помощни и технически средства в случаите и при условията, посочени в този закон.
Частните охранители ще имат право да използват физическа сила, само когато това е абсолютно необходимо при задържане. Използването на сила ще може да се прилага само "когато не е възможно трудовите задължения да бъдат изпълнени по друг начин" и трябва да бъде съобразено "с конкретната обстановка, характера на правонарушението и личността на правонарушителя". "Използващият физическа сила взема всички мерки за опазване на живота и здравето на лицата, срещу които е насочена", пише още в закона. Охранителите ще имат право и да задържат лица в района на охранявания от тях обект. При задържане или при самоотбрана гардовете ще могат да ползват и помощни технически средства.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/01/18