(http://www.clubz.bg/)
Бизнесът не знаел кой стои зад "Юлен", но пък анонимни зелени били платени
Кой чии интереси защитава? Кой обжалва инвестиционни намерения и кой иска да попречи на жаленето? Кой стои зад офшорното дружество "Юлен" АД, концесионер на ски столицата ни Банско?
По тези теми влязоха в ожесточен спор в сутрешния блок на Нова тв екологът Андрей Ковачев и председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АКИБ) Васил Велев. Повод стана становище, публикувано преди ден на сайта на АКИБ, озаглавено "Да спрем зеления рекет!" В него се призовават институциите:
– Да продължат законодателната политика срещу "зеления рекет", успешно започната с промените в Закона за околната среда, като едноинстанционното обжалване на ОВОС обхване не само обектите от национално значение, но и инвестициите клас "А" и обектите от първостепенно общинско значение;
– Да продължат инвестициите в ски туризма и в изграждането на втори лифт в Банско в духа на решението на МС от 28 декември 2017 г.;
– Да се отпушат "белите дробове" на Витоша и да й се даде въздух, като за целта бъде спешно приет новият план за управление на природен парк "Витоша";
– Да изготвят и приложат в законодателен порядък ясни, точни, измерими и проверими критерии за представителност на екологичните организации – такива, каквито законът е наложил за представителността на организациите на българските работодатели и на организациите на работниците и служителите.
Днес Велев отправи тежки обвинения към природозащитниците, които напоследък са във фокуса на вниманието заради протестите си срещу правителственото решение да се позволи стротелство на ски писти и съоръженията към тях в Пирин, както и заради спора със собственика на съоръженията на Витоша - "Витоша ски", свързана с "Юлен". По втория казус властта и "Витоша ски" настояват, че трябва да има изменение в плана за управление на природния парк, за да се подновят старите съоръжения, а еколозите - че законодателството и сега не спира подобни дейности.
"Ежедневие да се искат пари, за да не се обжалва. Както всички знаят кои са членовете ни, как се финансираме, какви каузи защитаваме, какви отчети познаваме, така искаме да знаем и вие как се финансирате. Протестите са популизъм. Не може да се протестира срещу закони", обърна се днес Велев към Ковачев.
"Имаме публични отчети и това се знае. Продължава да се твърди в публичното пространство, че има рекет, но с никакви доказателства. При такива данни трябва да се подаде сигнал в прокуратурата, а не да се очерняме. Говорете с имена. Ето, аз говоря с имена", отвърна екологът.
И обвини Васил Велев че защитава чатния интерес на собственика на Първа инвестиционна банка (ПИБ), председател и на Федерацията по ски - Цеко Минев, за когото се твърди че стои зад дружествата "Юлен" и "Витоша ски".
"Ще ви кажа името - "Цеко Минев". Вие защитавате частен интерес. Публично през 2011 г. бившият кмет на Разлог Любен Татарски беше казал, че това е човекът зад проекта (в Пирин). Цялото имущество на "Юлен" е заложено в ПИБ. Банката е направила не по малко от 1,2 милиарда лева кредити на свързаните със собственика (номиналният собственик на офшорките) Георгиус Георгио лица. Половината от дадените заеми в Банско за строителство са също към тази банка и сега не могат да си обслужват кредитите. Защо БНБ не разследва тази банка. Аз говоря с имена, а вие пускате някакви слухове", посочи Ковачев като уточни, че цитира данни и от разследващия сайт "Биволъ".
На въпроса знаят ли в АКИБ кой е реалният собственик на "Юлен", след като адвокатът на дружеството Петър Петров обяви, че институциите знаели, Велев отговори:
"Ние също искаме да знаем кой кой е. Нямам доказателства. Но искам да знам кой кой е в т.нар. зелени. Аз също съм зелен. Но няма нищо зелено в Пирин или във Витоша, там е кафяво. Всяка сутрин в Банско има протест. Това е протестът на опашката за лифта. А там хората пъплят с колите нагоре в планината. Искаме легитимните органи да си свършат работата"
Велев коментира и местните референдуми като този в Трън и Генерал Тошево, подкрепени от зелените.
"Подземните богатства са собственик на всички, а не на гражданите на определеното място, за да прави то референдум. Ако всички законови процедури са спазени, защо да се иска от хората на място да решават. Ние всички иманме дял от тези богатства", посочи той.
И пак обвини природозащитните организации, че обжалват всякакви инвестиционни намерения. Андрей Ковачев обаче извади следната статистика: 14 000 акта годишно се издават по ОВОС. От тях се обжалват 60 и то основно от местни хора и общини.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/01/19