(transmedia.bg)
Къде са инвеститорите
Управляващите и статистиката се разминаха много сериозно по отношение на инвестициите.
В последната година преките чуждестранни инвестиции непрекъснато намаляват и това се превръща в един от проблемите пред управлението на ГЕРБ и Обединени патриоти.
В последната седмица обаче властта мина във вербално настъпление по отношение на инвестициите.
„Доверието на инвеститорите към страната ни се завръща“, каза министърът на икономиката Емил Караниколов в четвъртък при връчването на три сертификата за инвеститор клас А в министерството на икономиката .
“Няма как новите инвеститори и тези, които разширяват инвестициите, да не се съобразят и с това, което правителството прави, а то е във връзка с борбата с корупцията, монополите и контрабандата“, каза Караниколов.
На тази струна засвири и неговият заместник Лъчезар Борисов. „През последните две тримесечия генератор на икономически растеж на България отново стават инвестициите, а не само потреблението и износът. Инвестициите растат с 4.3% в реално изражение. В номинално изражение за последните девет месеца на 2017 г. има над 950 млн. лв. ръст.“
Изказванията на Караниколов и Борисов, разбира се, нямат много общо с фактите. Но пък е съвсем логично министрите да харесват политиката, която води собственото им правителство.
Фактите
За периода януари – ноември 2017 г. преките чуждестранни инвестиции в България са в размер на 883.7 млн. евро, което е спад спрямо същия период на 2016 г. Това показват данните на Българската народна банка.
Факт е, че за ноември 2017 г. има увеличение. Но е доста смело да се приема, че това е тенденция. Още повече, че понижение в инвестициите се отчиташе през миналата година в няколко поредни месеца.
Още по-критично става, когато се погледне структурата на инвестиции в България. От всичките 883.7 млн. евро за инвестиции в страната за 11-те месеца до края на ноември 701.9 млн. евро са дълг.
Дяловият капитал е само 153.9 млн. евро спрямо 543.1 млн. евро за 2016 г. Реинвестираната печалба през 2017 г. е 28 млн. евро спрямо 420 млн. евро за 2016 г.
Защо това е проблем
Проблемът с инвестициите в дълг, а не в капитал е, че този тип вложения са много по-несигурни. Те показват, че страната ни се оценява като несигурна дестинация. Като дестинация, в която е по-добре инвестицията да е с къс хоризонт, а да не е вложение, което да носи добавена стойност дълго време.
Казано по-просто, независимо с какъв матуритет е дългът, излизането от тази инвестиция е много по-лесно, отколкото от дяловото вложение.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/01/19