(http://www.clubz.bg/)
За първи път: китайци клонираха два макака по метода на овцата Доли
За първи път учени създадоха клонирани примати като използваха техниката, която стоеше в основата на появата на прочутата овца Доли през 1996 г., съобщава Си Ен Ен.
Изследователи от Шанхай са създали два генетично идентични макака. Маймуните носят патриотични китайски имена Хуа Хуа и Чжун Чжун, това е версия на китайска дума, което означава "китайска нация" или "народ".
Идентичните близнаци се родени съответно преди осем и шест седмици.
Изследователите от шанхайския Институт по неврология към Китайската академия на науките изтъкват, че тяхното постижение ще помогне да бъдат изучени болестите при генетично еднородните маймуни.
Откритието беше публикувано в сп. Cell в сряда.
Това не са първите клонирани примати. През 1999 г. учени създадоха Тетра, маймуна резус, но използваха по-прост метод, който създава по-ограничен брой поколения. В случая на Тетра учените разделиха ембрионите, така както се случва, когато се раждат идентични близнаци.
В случая с двата макака изследователите са приложили по-съвременна технология, която е развита едва през последните няколко години и тя стъпва на метода, използван при клонирането на Доли. Това е метод, при който учените реконструират неоплодено яйце. Те отстраняват ядрото на яйцето - тази част от клетката, която съдържа най-много генетична информация и го заменят с ядрото от друга клетка. Следва стимулация, за да се превърне в ембрион, който се трансплантира в сурогатна майка.
След Доли години по-късно учените използваха същия клетъчен клъстър, за да направят още четири други клонинга овце.
По метода на Доли са създадени през годините 20 различни животни - жаби, мишки, зайци, прасета и дори кучета. Но досега многобройните опити да се клонира нечовешки примат се проваляха. Учените дълго мислеха, че нещо в гените на маймуните прави неуспешен този метод.
Успехът на екипа от Шанхай начело с Муминг Пу идва от няколко фактора. Китайските учени са използвали нова технология, за да се подпомогне трансферът на ядрото и синтезът на клетките. Екипът е отделил три години, за да усъвършенства деликатната процедура. Скоростта при осъществяването на операцията има значение, разбрали те от опитите. Установили и че клонинги от клетки от ембриони са по-добри от тези от клетки на възрастни индивиди.
"Чрез оптимизиране на метода получихме 79 добре развити ембриона и ги имплантирахме в 21 женски маймуни сурогатни майки", обяснява Пу. Резултатът са шест бременности и раждането на две маймуни в края на 2017 г. Учените се надяват, че скоро ще се родят още бебета макаци.
Въпросите на етиката
Раждането на двете клонирани маймуни поражда нови въпроси, свързани с етиката. Хората са част от семейството на приматите. С раждането на двата макака учените преодоляха бариера и това означава, че техниката би могла поне на теория да се прилага и при хора. Авторите на изследването твърдят, че нямат никакви намерения да опитват подобно нещо и че се надяват, че постигнатото от тях ще постави началото на голяма дискусия за закони и регулации, от които светът има нужда в сферата на клонирането.
Дарън Грифин, професор по генетика от Университета в Кент коментира: "Трябва внимателно да се види каква е етическата рамка, в която може и трябва да се провеждат подобни експерименти". Според него ползите от постигнатото са ясни и "внимателен оптимизъм е моят първи отговор на това изследване. Самото то е много впечатлявощо технологично".
Авторите на клонираните макаци казват, че ще продължат да усъвършенстват метода. Както и планират да проследят как ще се развиват две бебета маймуни физически и психически.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/01/25