01/31/18 06:14
(http://www.klassa.bg/)

Колко дълъг ще бъде ефектът от намалените данъци в САЩ?

 Очакванията са, че през 2018 година икономиката на САЩ ще расте с най-бързите темпове за последните три години. Тласък на това ще даде намалението на данъците, коментират икономисти пред Ройтерс. За тях обаче ефектът ще е краткотраен.
Показателно затова е и липсата на сериозна реакция от пазарите на подписания от президента Доналд Тръмп закон в края на декември. Не се очаква и Федералният резерв да промени плановете си за 2018 година. Очакванията са, че през тази година централната банка на САЩ ще повиши лихвите на три пъти.

 

Икономистите, анкетирани от Ройтерс, коментират, че икономиката на САЩ ще се разшири с 2,6% през 2018 година. Месец по-рано техните очаквания бяха за икономически ръст от 2,4 на сто. И ако бъде постигнато, това ще бъде най-голямата експанзия от 2015 година насам, когато американската икономика се увеличи с 2,9%.

Тласък на този ръст ще дойде от намаляването на данъците, което ще се усети най-силно в първите месеци на годината. Този ход на администрацията на Белия дом ще подкрепи потребителското доверие, а това води и до повишаване на потреблението, както и бизнес инвестициите. Намаляването на данъците ще остави и повече средства за харчене в домакинствата и компаниите.

Прогнозата на икономистите обаче е, че през 2019 година икономическият ръст на САЩ ще се забави до 2,2%, намеквайки, че ефектът от намаляването на данъците ще бъде краткосрочен.

Очакванията са за продължаващ спад на безработицата - до 3,9% през 2018 година и до 3,8% през 2019 година. В момента без работа са 4,1% от трудоспособното население на страната.

Растящата заетост обаче не е свързана с очаквания за по-високо заплащане.

По статията работи: Деляна Петкова

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване