(http://www.klassa.bg/)
Изграждат капсула за далечния космос
НАСА започна изграждането на първия от ново поколение пилотирани от хора космически кораби за изследване на далечния космос в Michoud Assembly Facility, близо до Ню Орлеанс. Тази седмица инженерите и техниците на Lockheed Martin завариха първите две части на капсулата за екипажа Orion за Exploration Mission-2 (EM-2), която за първи път, след 50 години, ще изведе астронавти извън околоземна орбита.Досега само една готова капсула Orion е достигнала космоса при безпилотната мисия Exploration Flight Test-1 (EFT-1), която Delta IV Heavy Booster изведе на 5 декември 2014 г. Втора по-усъвършенствана капсула Orion в момента се подготвя за Exploration Mission-1, която е планирано да излети през 2019 г., използвайки ракетата Space Launch System (SLS), но отново без екипаж.
Въпреки, че EM-2 Orion ще бъде важна стъпка за американската програма за създаване на Deep Space Gateway станция, като завръщане на Луната и евентуално пилотирано от човек кацане на Марс, не е на дневен ред за момента. Първата стъпка от изграждането включва заваряване на предната преграда на командната капсула към тунелната секция, за да се образува върха на космическия кораб. Общо седем големи парчета от алуминиева сплав ще образуват съда под налягане, който е главният корпус на кораба.
„Orion има огромна движеща сила, завършвайки сглобяването на космическия кораб EM-1 Orion във Флорида, едновременно започнахме производството на първия, който ще превозва екипаж”, казва Майк Хюс, вицепрезидент и програмен мениджър в Lockheed Martin. „Това е не само най-модерният космически кораб, който някога е бил изграждан, като производството му ще бъде по-ефективно от това на всяка предишна капсула. Например, погледнете напредъка, който сме постигнали при съда под налягане EM-2 в сравнение с първия, който построихме. Най-новата версия е с 30% по-лека и с 80% по-малко части. Това означава, че е значително по-рентабилен и способен космически кораб.”
Lockheed казва, че строителството ще продължи и през септември, когато ще се добавят трите конусни панела, големия цилиндър и кърмата. След това ще бъде изпратен до космическия център Кенеди (Kennedy Space Center) за окончателно сглобяване и тестване.
„Модулите за екипаж EM-1 и EM-2 са много сходни по отношение на дизайн, но ние направихме много подобрения, след изграждането на EM-1, включително процеси, график и доставки, като всичко това допринася за по-ниските разходи и по-бързото производство”, казва Пол Андерсън, директор на производството на Orion EM-2 в Lockheed Martin. „Всеки от тези космически кораби е важен, но ние осъзнаваме, че капсулата EM-2 е специална, тъй като е първият кораб, който ще върне астронавтите обратно на Луната, нещо, което не сме правили от дълго време”.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/02/04