(http://www.clubz.bg/)
Какви са премиите за олимпийски медали в България, САЩ, Норвегия и други страни?
В петък Министерството на младежта и спорта разпространи съобщение за утвърдените премии за олимпийски медали на българските спортисти на игрите в Пьончан, които започват след три дни.
Няма промяна от лятната олимпиада в Рио де Жанейро - за златен медал държавният бонус е 250 000 лв., 200 000 е за сребърен и 150 000 за бронзов. Същото се отнася и наградите, предвидени при заемане на местата от 4-то до 8-о.
Ето какво гласи съобщението на спортното министерство:
"Златен медал от предстоящите игри в Република Корея може да донесе на спечелилия го спортист 250 000 лв. За сребро наградата е в размер на 200 000 лв., а за бронз – 150 000 лв. Премии ще получат и класиралите се от 4-то до 8-мо място. Те са за 4-то - 40 000 лв.; за 5-то - 30 000 лв.; за 6-то - 20 000 лв., за 7-мо - 15 000 лв. и за 8-мо - 10 000 лв. Размерът на премиите е същият като на премиите, които бяха утвърдени за призови класирания на Летните олимпийски игри РИО’16."
Къде сме спрямо други страни?
Преди броени дни Олимпийският комитет на САЩ обяви възнагражденията на американските спортисти: 37 500 долара за злато, 22 500 за сребро и 15 000 за бронз.
При американците има две новости: премиите са завишени с 50 процента спрямо Рио 2016 и вече са освободени от такси.
За всеки дори със средна спортна култура е ясно, но все пак ще го припомним - дори един медал от Пьончан ще бъде огромен успех за България. Докато тимът на САЩ ще вземе доста отличия.
Любопитно е друго: големи сили в зимните спортове като Норвегия и Швеция не дават държавни пари за олимпийски медали. Същото се отнася за Великобритания и Хърватия. Няма премии нито на летни, нито на зимни форуми.
Златният медал във Франция струва 44 хиляди евро, а в Румъния - 63 000. Високи са бонусите в Молдова например - равностойността на 106 хиляди евро.
Като цяло в западния свят спортистите разчитат не на държавата, а на спонсори, било то от договори на компании с олимпийските комитети и федерациите или (и) персонални контракти.
В някои страни олимпийските медалисти получават доживотни пенсии. Така е в България и Румъния. Олимпийските шампиони в страната ни вземат сборът от три минимални работни заплати всеки месец. При сребро пенсията е 90 процента от тази сума, а за бронз - 80 на сто. При повече от един медал сумите се събират.
Законът за тези средства, които се отчисляват от Спортния тотализатор, бе гласуван по времето на правителството на Симеон Сакскобургготски.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/02/04