02/07/18 15:02
(http://www.clubz.bg/)

Дебати за смяната на времето тиктакат в Европарламента

Днес евродепутатите ще обсъдят смяната между лятно и зимно часово време, която се извършва два пъти годишно. Очаква се да приемат резолюция, призоваваща Еврокомисията да премахне местенето на стрелките, съобщава пресслужбата на Европейския парламент.

Резолюцията ще се гласува към 13 часа българско време по време на пленарната сесия на Европейския парламент в Страсбург.

Смяната на стрелките на часовника в рамките на Европейския съюз се управлява от директива на Европарламента и Съвета на ЕС. Текстът предвижда във всяка държава членка на ЕС периодът на лятното часово време да започва в 1.00 ч. по Гринуич в последната неделя от март и да завършва в 1.00 ч. по Гринуич в последната неделя от октомври.

Основна причина за въвеждането на смяната между лятно и зимно часово време е пестенето на енергия. В България проучване е показало, че лятното часово време пести енергията, която АЕЦ „Козлодуй“ произвежда за 12 часа при пълна мощност. Разделено на всеки от нас, се оказва, че това е 54 стотинки на човек за една година.

Независимо какво ще реши Европа, България е свободна да премахне местенето на стрелките на часовника по собствена инициатива, когато прецени. Необходимо е само решение на Министерския съвет.

Дебатите в Европарламента са в отговор на граждански инициативи и петиции на граждани, които изказват притеснения относно последиците за здравето от смяната на времето. Комисиятата по транспорта на ЕП вече призова Еврокомисията да премахне смяната. Според много проучвания смяната на стрелките на часовника всъщност е вредно за хората. Учени от Харвард са установили, че в деня след смяна на времето катастрофите по пътищата се увеличават с 18%. Причината е сънливостта и забавените реакции.

Според анализ на ЕК най-уязвими към всяка насилствена промяна в нормалния човешки ритъм са възрастните. Засегнати са също хората със сърдечно-съдови проблеми или с нарушения в ендокринната система.

През последните години редица държави се отказват от използването на лятното часово време. Сред тях са Казахстан (2004), Ирак (2007), Грузия (2010), Армения (2011), Русия, части от Украйна (областите Донецк, Луганск и Крим) и Египет (2014), Азербайджан (2015). Други страни пък се отказват от зимното часово време и остават за постоянно на лятното, това са Беларус (2011), Турция и Севернокипърската турска република (2016).

Това е и един от въпросите, пред които са изправени евродепутатите - дали да се остане на зимното или на лятното часово време.

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване