(http://www.klassa.bg/)
Изложба "Енотека и библиотека" навръх Трифон Зарезан
Изложба „Енотека и библиотека“ се открива утре, навръх Трифон Зарезан по стар стил – 14 февруари, в Централното фоайе на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Експозицията е създадена с общите усилия на експерти от НБКМ и Регионалната библиотека “Пейо Яворов” – Бургас.Върху 13 пана са представени важните етапи от винопроизводството, намерили отражение в ръкописи и в българската старопечатна литературата, както и по страниците на ранния периодичен печат в България. Доказателствата за интереса към виното през вековете откриваме в архивни документи, факсимилета на статии и заглавни страници на вестници и списания за лозарство и винарство, притежание на двете културни институции. Акцент в изложбата са кадрите от “Служебник” (гръцки) от 1650 г., изящните изображения (инициали) на потир с Христовата кръв от страниците на един от най-богато украсените ръкописи от фонда на НБКМ – “Служебник” (гръцки) от 1736 г., молитви за гроздобер и против вкисване на виното в “Зайковски светогорски требник” от втората половина на 14 век, народни рецепти с вино, изписани на ръка и подвързани към екземпляр от “Болградска граматика” на Неофит Рилски (Крагуевац, 1836), страници от Вельовски дамаскин (1776) и др.
Посетителите могат да видят първото българско периодично издание на селскостопанска тематика, “Ступан”, което проследява целия цикъл на винопроизводството – от грижата за гроздето, през гроздобера до направата и съхранението на готовата продукция. Материали от други издания разглеждат сравнително качествата на българските вина и тези от известни европейски държави винопроизводителки. Не липсват и съвети за разнопосочната употреба на питието, извлечени от “старобабската” мъдрост. Или както казва Плиний Стари, In vino veritas (Naturalis historia 14, 141).
“Колекциите на Националната библиотека, наред с цялото богатство на теми, емоции и художествени отражения, са съхранили многопосочното присъствие на виното по страниците на ръкописи и старопечатни книги. А възрожденската и ранната следосвобожденска периодика показват неговото място в обществения живот и бит, което не е загубило актуалност и днес. От Светото причастие, през чашата вдъхновение и утеха на средновековния писач, до ярките отблясъци в очите на революционера, изразил поезията и идеята на националното ни освобождение, виното неизменно присъства във всички периоди от историята на българския народ”, коментира един от авторите на изложбата, гл. ас. д-р Бояна Минчева, завеждащ отдел “Ръкописи и старопечатни книги” в НБКМ.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/02/14