(http://www.klassa.bg/)
Бундесбанк: Лондон може да изгуби статута си за сметка на Ню Йорк след Brexit
Излизането на Великобритания от Европейския съюз ще бъде повратен момент за лондонското Сити и ще отслаби ролята му като един от водещите финансови центрове в света, заяви един от централните банкери на Бундесбанк Йоахим Вюрмелинг, цитиран от Bloomberg.В свое изказване пред Goethe University той прогнозира, че Brexit ще доведе до по-високи разходи за европейските компании, а това ще свие обхвата на наличните финансови услуги, ще отслаби производителността и ще намали дълбочината на пазара. Освен това няма гаранция, че напускането на Великобритания от ЕС ще стимулира изселването на банките от континента, каза той.
„Лондон няма, както някои предполагат, да запази сегашната си роля като финансов център на ЕС след Brexit”, заяви Вюрмелинг, който е отговорен за операциите на финансовите пазари в Германската централна банка. „Дори и при най-добрата воля на света, няма заместител извън ЕС за свободите, правата и задълженията, които идват с участието в единния пазар“, допълни той.
Определянето на ролята на Лондон на финансовия небосклон на Европа след Brexit става все по-важно за централните банкери и банковите мениджъри преди излизането на Великобритания следващата година. Около 43% от цялата търговия с евро на валутните пазари се управлява във Великобритания, а Лондон допринася със 70% за търговията на деривати по лихвени проценти, деноминирани в евро.
Малко вероятно е град от континентална Европа да успее да поеме ролята на Лондон след Brexit, тъй като те не разполагат с текущите средства на Лондон за управление на глобалните трансакции, заяви Вюрмелинг, добавяйки, че други финансови центрове в света може да се окажат истинските победители от развода на Великобритания с ЕС.
„Франкфурт, Париж и Амстердам със сигурност не са във втора дивизия на това състезание, но нито един от тях не е кандидат за Шампионската лига“, каза той. „Ню Йорк, най-вече, може да спечели от Brexit, както и други глобални финансови хъбове като Сингапур или Хонконг“.
По отношение на Европа Brexit може да има отрицателно влияние за вече фрагментираните канали за финансиране и „от гледна точка на ефективността на финансовия пазар, интегритета на финансовия пазар, финансовата стабилност, но и на реалното икономическо развитие – подобен сценарий очевидно е вреден“, каза той.
За да се пребори с това, Европа трябва да се опита да развие дигитална инфраструктура, за да свърже по-добре финансовите си центрове и да успее да отговори на „агломерационния ефект“, на който Лондон в момента се радва, каза Вюрмелинг. Освен това тя трябва допълнително да хармонизира правната си рамка, за да намали разходите за трансграничните си трансакции.
На въпрос дали централната роля на Лондон в европейските финанси може да доведе до пазарна волатилност след Brexit, Вюрмелинг заяви, че „не очакваме сътресения, не очакваме криза. Това, което очакваме, е функционалността на определени класове активи да се ограничи до известна степен в случай на твърд Brexit”.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/02/16