(http://www.klassa.bg/)
Защо правителствата трябва да се присъединят към лудостта на криптовалутите
С разрастването на манията около криптовалутите по целия свят някои страни се отвориха за възможността да издадат собствени виртуални валути, базирани върху блокчейн – технологията, която стой зад биткойн, пише в свой анализ Bloomberg. Засега идеята е популярна сред страни с диктаторски режими, които искат да заобиколят международните санкции, които са им наложени. Но защитниците на криптовалути, издадени от национални правителства, смятат, че ако тенденцията се разрасне, това ще промени международната парична система от вида, в който я познаваме днес.Криптовалутите не са ли по дефиниция децентрализирани?
Засега да. Биткойн и другите цифрови валути се развиват независимо от централните власти, при това умишлено. Но блокчейн технологията, която стои зад всички криптовалути, не изключва централизацията. На теория едно правителство би могло да има по-голям контрол върху виртуалните пари отколкото върху хартиените, тъй като всички трансакции ще бъдат записани в блокчейн веригата.
Какво биха могли да спечелят правителствата от издаването на криптовалутите?
Регулирането на паричното предлагане чрез промени в лихвените проценти, т.е. монетарната политика, би била много по-директна, ефективна и рентабилна. Държавите много по-лесно ще се борят с укриването на данъци, тъй като трансакциите са проследими. По същата причина и биткойн е толкова популярен сред хората, искащи да заобиколят централизирания контрол върху валутите.
Как криптовалутите се използват да избегнат санкции?
Чрез налагането на санкции се блокира достъпа на банки и компании до традиционната финансова система. Но когато става въпрос за дигитални валути, то те не попадат под санкциите на властите. Именно заради това има и голямо вълнение около биткойна, особено в страни с липса на конвенционални банкови услуги, ограничен достъп до чуждестранни валути, както и при наложени санкции.
Какво означава това за международната парична система?
Глобалната банкова система се крепи на международно признати правила, стандарти и институции, които позволяват на страните да търгуват и инвестират едни в други. САЩ упражнява известна степен на контрол върху тази система заради доминирането на долара. Ако страните имат собствени дигитални валути, те ще оперират извън съществуващата рамка, подкопавайки влиянието на традиционните глобални централни банки като Федералния резерв и Европейската централна банка.
Какво означава това за банките?
Блокчейн технологията би могла да изземе процеса по клиринг, който в момента се извършва от търговските банки, спирайки важен за тях поток на приходи. Банките няма да могат да запазят и ролята си при издаването на ипотеки и други форми на кредит.
Всичко за криптовалутите четете тук.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/02/18