02/24/18 07:28
(http://www.klassa.bg/)

Арх. Здравков: Ситуацията на полузаконност пречи на всички

 „Нуждаем се от специални регламенти и работим за промяна на съществуващите правила, които да създадат яснота и спокойствие в бизнеса“. Това мнение изказа главният архитект на София Здравко Здравков по време на бизнес закуска „ЗУТ и ЗУЗСО – предизвикателства пред бизнеса с имоти“, организирана от сайта Imoti.net, част от Investor Media Group.

Според него ситуацията на полузаконност пречи на всички – както на самия него при вземането на решения за целесъобразност, така и на гражданите и бизнеса. Основната цел по думите му е спазването на правилата на графичната част от плана за строителство и височината на сградата. Според Здравков липсата на ясни регламенти какво и къде може да се строи и с каква височина е причина визуално сградите да не изглеждат добре.

Той напомни, че приетите на първо четене от парламента промени в Закона за устройството и застрояването на Столична община (ЗУЗСО) предвиждат височината на сградите в централната част на града да бъде ограничена до 50 м, в рамките на Околовръстния път – до 75 м, а извън Околовръстния път – до 15 м. 

 

Арх. Здравков каза още, че се планират промени и в Наредбата за преместваемите обекти за подредба на елементите на градското обзавеждане и на фасадите. Според него след реконструкцията на „Граф Игнатиев“, която ще започне през юни, се очаква инвестиционната активност на централната улица да се увеличи. „Важно е да не изпуснем нещата от контрол, както се случи на бул. „Витоша“, предупреди той.

Главният архитект напомни още, че София има специален статут на столица и той дава възможност да се изградят специфични правила и норми. По думите му концентрацията на инвестиции и на население в София е изключително голяма.

„До 2050 г. една трета от населението на България ще живее в София, но според прогнозите дотогава то (общото население на страната, б. ред.) ще намалее с още един милион души. Няма да постигнем демографски бум, но строителството е усилено“, каза арх. Здравков.

Според арх. Любо Георгиев, директор на ОП „Софпроект-ОГП“,  наред с промените в регулациите основна цел е изграждането на система за взаимодействие между заинтересованите страни, тъй като според него в момента липсва доверие между граждани, администрация и инвеститори.  

„Искаме да ангажираме масово заинтересованите страни, които да стигнат до общи стремежи какъв град да е София. Това няма да е социологически процес, а процес по създаване на приоритети, с които заинтересованите страни да се ангажират“, заяви арх. Георгиев. 

 

Законът за устройство на територията (ЗУТ) е изчерпан и е необходимо изцяло ново законодателство в планирането и строителството, смята пък арх. Петкана Бакалова от Камарата на архитеките в България (КАБ).  По думите ѝ в момента съществува свръхрегулация на процеса на строителство с 50 закона и 400 наредби, които имат отношение към материята, а процедурите за устройство на територията са много тежки и бавни. Според арх. Бакалова са необходими категорично дефинирани правила, тъй като в момента съществува много субективност в прилагането им.

Предложението на КАБ е контролът да се извършва чрез електронна система. По думите на арх. Бакалова такава система функционира в Македония от 2014 г. и там средният срок за издаване на разрешение за строеж е 46 дни. От КАБ искат също така новото законодателство да гарантира реален надзор върху строежите с ясна отговорност, тъй като според камарата един от проблемите в момента е, че не е ясно кой носи отговорността върху проектантите и строителите. 

Според Георги Шопов, председател на УС на Националната асоциация на строителните предприемачи, днес в София е по-лесно да продаваш наркотици, отколкото да се бориш с административните процедури.

„Строителната дейност, от която обществото има нужда, е подложена на ристрикции и негативно обществено отношение. Политиците не създадоха ясни и прости правила, по които да работим“, каза Шопов. По думите му усилията на асоциацията са насочени към опростяване на правилата в диалог с държавата и общинската администрация, за да бъдат лесно приложими. Според Шопов това ще е от полза както за бизнеса, така и за обществото и администрацията.

Той изтъкна, че строителните предприемачи не лобират за свръхзастрояване и високи сгради, тъй като за тях е по-изгодно коефициентът на интензивност да е по-ниска, за да се строят по-продаваеми и скъпи жилища. Шопов смята, че видимите негативи от жилищното строителство идват не от неспазване на нормативната база, а от факта, че се строи на парче и крайният резултат не е добър.

По статията работиха: автор Божидарка Чобалигова, редактор Бойчо Попов

 

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване