(http://www.klassa.bg/)
България - все по-малко най-перспективна дестинация за производство
България губи 12 позиции и заема 19-то място в годишната класация на консултантската компания Cushman&Wakefield на най-перспективните дестинации за производство. Миналата година страната ни беше на седмо място, а година по-рано заемаше трета позиция.Консултантската компания оценява 42 страни от групата на развитите и развиващите се страни по три основни критерия: условия (с 40% тежест в общата оценка), риск (с 20% тежест) и разходи (с 40% тежест). Разиграни са и още два сценария – с по-висока тежест на разходите (60%) и на условията (60%).
В условията се включват работната сила, логистиката и достъпът до пазарите, бизнес средата, времето за първа доставка и устойчивост (корпоративна социална отговорност). В риска влизат рисковете от природни бедствия, икономически, корпоративни и енергийни рискове, а в разходите – тези за труд, за електричество, за строителство и за регистриране на собственост.
От гледна точка на производствените разходи България е поставена на 17-то място като перспективна дестинация за базиране на производство и е изпреварена от страни като Румъния, Унгария, Литва и Турция. При водещ критерий условия падаме до 28-мо място, като сме изпреварени от Унгария, Чехия, Словакия и Турция, но изпреварваме Румъния, която е на 29-то място.
Китай оглавява класацията, а топ три се допълва от Литва и Малайзия. В десетката попадат още Тайван, Канада, САЩ, Унгария, Чехия, Словакия и Турция. В основния сценарий с разпределение 40%-20%-40% на тежестта на условията, риска и разходите в общата оценка страната ни е изпреварена от Румъния, която е поставена на 16-то място, както и от Перу, Филипините, Колумбия, Русия, Тайланд, Полша и Сингапур.
Авторите на доклада отбелязват, че въпреки повишаването на заплатите в Централна и Източна Европа разходите за труд в региона остават най-ниските на Стария континент. В Литва те са с 14% под тези в Полша и с 30% под разходите в Чехия.
Лошата инфраструктура и корупцията – основни пречки пред Източна Европа
Глобалната икономика остава в добра форма въпреки несигурността около бъдещите търговски политики на САЩ, Brexit в Европа и повишения геолопитически риск в Близкия изток и части от Азия и Латинска Америка, отбелязват от Cushman&Wakefield. Благодарение на историческите си връзки с Германия и Австрия Централна Европа (особено Чехия, Словакия и Полша) запазва ролята си на локация с по-ниски разходи за автомобилното производство.
В същото време повишаването на заплатите и нарастващият недостиг на работна сила в Централна Европа тласкат все повече индустрии на изток към Литва, Румъния, България и Турция. Унгария изпъква като лидер в региона във фармацевтичното производство и прави усилия да подобри конкурентоспособността си, като от януари 2017 г. намали корпоративния си данък от 19% на 9% - най-ниското ниво в региона.
Нови производствени локации в България, Румъния и Турция стават все по-привлекателни главно заради по-ниските разходи, пише Cushman&Wakefield. Но лошата инфраструктура и сравнително високите възприятия за корупция спират промишлените компании да установят заводите си в тези страни, допълват авторите на доклада.
Бъдещи тенденции
За да постигнат растеж, промишлените компании трябва да се възползват от редица структурни тенденции, чието значение расте и се очаква да промени традиционния производствен процес за постоянно в идните десет години. Сред най-важните тенденции, които оказват влияние на сектора, от Cushman&Wakefield посочват развитието на технологиите и иновациите, различията в разходите за труд между отделните региони, протекционизма/национализма, консолидацията и сливанията и придобиванията.
Авторите на доклада отбелязват, че технологиите и иновациите вече допринасят за ефективността и безопасността на производството и на готовите продукти. Но високите разходи продължават да забавят темпа на прилагането им в глобален план.
Заради значителните различия в разходите за труд (например между Азия и Европа) решенията за установяване на промишленото производство трябва да се основават на конкретните държави, а не на региона, съветват от Cushman&Wakefield
В същото време протекционизмът и национализмът под формата на засилен граничен контрол или затворени граници са заплаха както за глобалните, така и за регионалните снабдителни вериги. Сред поставените под риск зони за свободна търговия Cushman&Wakefield посочва ЕС заради Brexit и засиления граничен контрол между страните членки на Съюза, НАФТА и Транстихоокеанското партньорство. Според консултантската компания е малко вероятно протекционистичната политика в Европа и САЩ да отслабне в идните години, тъй като основните причини за нарастващата подкрепа за засиления граничен контрол (политическата и социална нестабилност в Близкия изток, Северна Африка, Азия и Латинска Америка) остават неразрешени.
Консолидацията и сливанията и придобиванията в сектора на промишленото производство остават силни, като в 32% от завършените трансакции на стойност 2,5 трилиона долара през 2016 г. са участвали високотехнологични компании. Глобалната дейност по сливания и придобивания запазва инерцията си с обявени сделки за близо 1,3 трилиона долара през първото полугодие на 2017 г., над средното ниво от 1,2 трилиона долара в предишните години.
Засиленото внимание на сектора към придобиванията на високотехнологични компании е ясен признак, че промишлените компании залагат на технологиите за бъдещото си развитие.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/02/24