(http://www.klassa.bg/)
Изграждат 4G мрежа на Луната
Клетъчното покритие на Земята не е толкова добро, колкото може да бъде, но това не спира Vodafone и Nokia да изградят първата 4G мрежа на Луната.Това може да изглежда също толкова безсмислено, колкото и изпращането на автомобил в космоса, но има сериозна цел. Мрежата за предаване на данни ще осигури комуникационна поддръжка за безпилотната мисия на лунния ровър на PTScienti, планиран за изстрелване през 2019 г.
Apollo 17 е последната управлявана от хора лунна мисия, кацнала в областта Телец-Литроу на югоизточния край на Маре Серенитас на 1 декември 1972 г., като космонавтите са комуникирали с Земята с помощта на Unified S-Band аналогова радиовръзка, способна да изпраща данни с едва 51.2 kbps. Това означава, че живите телевизионни образи със стандартна резолюция, изпратени от Lunar Rover, използван от командира на мисията Юджийн А. Сернан и пилота на лунния модул Харисън Х. Шмит, за да изследват района са стандартни.
Днес живеем в ерата на цифровото видео с висока разделителна способност, което изисква широкочестотен пренос на данни. Това би било проблем за PTScientists, група от доброволци и инженери, базирани в Германия, когато изстрелят своята лунна мисия от Cape Canaveral на върха на ракета Falcon 9 на SpaceX през следващата година.
Целта на частно финансираната мисия е автономния модул Autonomous Landing and Navigation Module (ALINA) да кацне на Луната в близост до мястото, където е кацнал Apollo 11, след това да разположат два роувъра Audi lunar Quattro, които да проучат района и да се приближат до изоставения Lunar Rover.
Колко близо роувърите може да стигнат до мястото е под въпрос, защото САЩ счита всички места, на които са кацнали мисиите Apollo за исторически паметници, до които има ограничен достъп. Apollo 17 е с особено значение и НАСА изисква всички бъдещи мисии да са поне на 2 км разсояние. Но по-големият проблем е, че роувърите на Audi са доста леки с тегло оъ едва 30 кг. Това означава, че не могат да генерират достатъчно мощност, за да изпратят радиосигнал до контрола на мисията в Берлин чрез мрежа в дълбокия космос и HD видео.
Планът е за Nokia Bell Labs да изгради най-лекият в света Ultra Compact Network модул, който тежи само около един килограм. Това ще бъде първата 4G мрежа на Луната, която работи на честота 1800 MHz и ще свързва роувърите с базовата станция, която ще предава обратно към Земята. Ако това е нещо подобно на наземните станции, това означава, че система ще работи с всички интернет протоколи (IP) и ще може да обработва обеми с данни между 100 Mb / s и 1 Gb / s.
Според Vodaphone тази връзка ще позволи предаването на HD видео от Луната, което ще бъде предавано на световна аудитория чрез сървъра на PTScientists. Освен това технологията може да намери приложения при бъдещи мисии.
„Това е важна първа стъпка за устойчиво проучване на слънчевата система”, казва Робърт Бохме, главен изпълнителен директор и основател на PTScientists. „За да може човечеството да напусне люлката на Земята, трябва да разработим инфраструктура отвъд нашата планета. С мисията до Луната ще установим и тестваме първите елементи на отделна комуникационна мрежа на Луната. LTE спестява толкова много енергия и колкото по-малко енергия използваме при изпращането на данни, толкова повече имаме за наука.”
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/03/02