(http://www.klassa.bg/)
Вносните мита на Тръмп - подарък за ОПЕК и Русия, но не и за шистовия сектор
Плановете на американския президент Доналд Тръмп да въведе 25% мито върху вноса на стомана са подарък за Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и Русия, пише в коментар Bloomberg Gadfly.Планът беше обявен миналата седмица и определено ще подкрепи сектора на стоманодобива, като целта му е да предпази Америка от "нечестната" конкуренция от по-евтиния внос. Въпреки това неминуемо ще вдигне разходите на компаниите за добив на петрол и газ. А това може да е лоша новина за шистовата индустрия, която е на път да превърне САЩ в най-големия производител на петрол в света.
Стоманата, която се използва в производството на тръбопроводи, трябва да отговаря на строги технически изисквания, за да не корозира или да не се счупи по времето на експлоатацията си, която може да надхвърли и 30 години - далеч повече от срока на експлоатация от тези на домашните електроуреди или автомобили.
Пазарът обаче е малък за производителите на стомана, като формира едва 3% от общия американски пазар, по данни на Асоциацията на операторите на тръбопроводи (AOPL). И това е така дори с оглед на бума в местния добив на петрол. Американските производители на стомана като цяло са изоставили този нишов пазар, предпочитайки продукти с по-голям обем и по-леки технически изисквания.
Проучване на консултантската компания ICT International сочи, че приблизително 77% от стоманата, която се използва в производството на тръбопроводи, през последните години е внесена - или под формата на готов продукт, или като суровина, която се използва за производство в САЩ. Проучването разкрива също, че въпреки че САЩ внасят стоманени продукти, свързани с тръбопроводи, на стойност 2,2 млрд. долара от 29 държави, същевременно изнасят стомана и стоманени продукти на пет пъти по-висока стойност за същите тези 29 страни.
Така че по-високата стойност на внесените продукти е малко вероятно да генерира силен ръст на местното търсене. След като митата на Тръмп влязат в сила, производителите на тръбопроводи ще се изправят пред растящи цени на стоманата, която ползват, освен ако за тях не бъде направено изключение. Ако не бъде направено изключение, те неизбежно ще прехвърлят по-високите цени върху компаниите за добив на петрол и газ, които използват техните тръбопроводи.
Така 25% увеличение на цената на вносните тръбопроводи, фитинги и клапи би повишило цената на тръбопровод с дължина 280 мили (450 км) със 76 млн. долара. За мегапроект като петролопровода Dakota Access увеличението може да достигне 300 млн. долара.
Новите мита все още не са в сила, но вече предизвикват оплаквания именно от някои сектори, които Тръмп се зарече да защитава. Допълнителните разходи биха довели до отлагането или отмяната на проекти за тръбопроводи и "ще бъдат в ущърб на американските работници, които няма да получат работни места в изграждането на тези проекти", пишат от AOPL.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/03/05