(http://www.clubz.bg/)
Турция забрани над 200 песни на турски и кюрдски изпълнители
Турската радио и телевизия TRT забрани над 200 песни на кюрдски и турски изпълнители под претекст, че „насърчават алкохолизма“ и „разпространяват тероризъм“. Цензурираните певци намират обвиненията за нелепи, съобщава „Дойче веле“.
Медийната компания TRT е изготвила списъка с песните, които подлежат на забрана, още през 2016-а. Това обаче излиза наяве едва сега, когато представител на опозиционната партия на Турция повдига обвинение срещу решението. Списъкът съдържа общо 208 изпълнения, 66 от тях на кюрдски език, останалите – на турски. Сред тях са и няколко песни на известна кюрдска изпълнителка – Рожда Айкоч. Тя коментира, че не била никак учудена да види песните си в забранителния списък. През 2010 г. тя е осъдена на една година и осем месеца затвор, защото песните ѝ са обявени за „терористична пропаганда“. Осем години по-късно разбира, че трите ѝ песни „Dilan“, „Sal cu“ („Отминала година“) и „Lawe Min“ („Моят син“) отново са забранени, пак по същите причини.
„Всички тези песни са за копнежа за свобода. Но това не е първият път [на забрана], няма да бъде и последният“, коментира Айкоч пред „Дойче веле“.
Песните ѝ са част от албум, излязъл през 2007 г. и многократно са били пускани както по радиото, така и по телевизията. Изпълнителката не разбира защо турските власти спират изпълненията сега, въпреки че са знаели за тях.
„Те сега ли откриват албума? Творците са изобразени като групата на „другите“ – това е атмосферата, в която се оптиваме да оцелеем“, казва още 40-годишната певица.
След като списъкът със забранени песни стана медийно достояние, ръководството на TRT излезе с изявление:
„Медийните институции са задължени по закон да предовратят разпространението на съдържание, което насърчава употребата на цигари и алкохол, оказва негативно влияние върху развитието на децата и въздейства като терористична пропаганда“.
Рожда категорично отказва да приеме обвиненията и казва, че просто се опитва да съхрани кюрдската култура и за нея не е вариант да започне да пее на английски.
„Страната ни си губи времето“, смята певицата.
Цензурата, налагана над музикални изпълнения, не е новост в Турция – още преди ерата на Ердоган песни са били спирани редовно, като основанието за това е, че са „порнографски, насърчават алкохолизма, идеализират самоубийството и разпространяват политическа пропаганда“.
Ситуацията може да стане дори още по-лоша в бъдеще – управляващата „Партия на справедливостта и развитието“ (AKP) на президента Реджеп Тайип Ердоган е внесла в парламента проектозакон, който гарантира, че всички аудио- и визулни записи, редовно появяващи се онлайн, ще са под властта на правителствената броудкастинг агенция RTÜK (Върховен съвет за радио и телевизия).
„RTÜK имат широкообхватна власт. Ако я използват, може да наложат същите забрани и в интернет пространството. С тази власт над съдържанието демократизацията в Турция ще се превръне в далечна мечта“, коментира Яман Акдениз, професор вот Юридическия факултет на Истанбулския университет.
Това означава, че всички песни и видеа онлайн ще са под контрола на правителствения орган, а неговите правомощия ще станат почти безгранични.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/03/07