03/08/18 06:59
(http://www.klassa.bg/)

Силното потребление и инвестициите ще движат растежа на българската икономика

 „За 2018 г. се предвижда малко по-ускорен ръст за българската икономика спрямо предходната година от 4,2%, дължащ се на силно потребление и инвестиции, подкрепени и от очаквано по-добро усвояване на европейските средства през годината“, коментира икономическият анализатор на Райфайзенбанк Емил Калчев. Според него ръстът през 2017 г. е резултат от по-силно вътрешно търсене, подкрепено от умерена инфлация и ниски лихви. Ефектът от слабото евро и евтиния петрол, който доведе до значителен принос на нетния износ към растежа през 2016 г., отслабва през 2017 г.

По предварителните оценки на НСИ, през четвъртото тримесечие на 2017 г. реалният БВП нараства с 3,6% на годишна база според данните от експресните оценки. От компонентите на БВП, крайното потребление, както се очакваше, регистрира най-голямо увеличение с 4,7% на годишна база, следвано от бруто образуването на основен капитал с 3,2%, става ясно от последния макроикономически анализ на Райфайзенбанк. 

Индустрията увеличи производството си с 1,8% на годишна база през четвъртото тримесечие на 2017 г. Нарастването се дължеше на преработващата промишленост, която покачи производството си с 4,6%, докато добивната промишленост и производството на електро, топлоенергия и газ отбелязаха спад   съответно с 3,1% и 5,7%. За цялата 2017 г. индустрията регистрира ръст от 3,5% спрямо 2016 г.

„Строителството също отбеляза ръст на годишна база през четвъртото тримесечие от 3,9%, като за цялата 2017 г. той достигна 4,5%. По-добрите резултати за сектора са следствие от експанзия на сградното строителство с 10,6%, която преодоля спада на гражданско строителство с 2,3% през годината“, допълни Калчев.

По статията работи: Магдалена Иванова

Свързани новини:

новини от България
graphic
спортни новини
graphic

Бързи връзки


Търсене


Архив

RSS Абонамент

Новини от Грамофон

"Новини от Грамофон" - Следете последните новини от България и чужбина обединени на едно място. Обновяват се през 1 минута.

 

  •  

Ново: Публикуване