(http://www.klassa.bg/)
Контрабандните цигари – най-големият източник на средства за подземния свят
Пазарът на незаконни тютюневи изделия е един от най-големите източници на средства за организираната престъпност в страната. Годишните приходи от него достигат между 0,5% и 1% от БВП на страната. Това се посочва в доклад на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), публикуван днес.Според основните изводи в документа необходимостта България бързо да достигне минималните акцизни нива за тютюневи изделия в ЕС води до политика от шоково повишаване на цените, което достига 60-80% в някои години, а резултатът от това е именно рязко увеличение на незаконната търговия.
Според ЦИД огромните приходи от престъпния пазар на тютюневи изделия генерират извънредно силен корупционен натиск на всички нива.
В същото време приходите от тютюневи изделия (акциз и ДДС) имат изключително значение за бюджета на страната, категорични са експертите. Те допринасят за данъчните приходи с между 9% и 10% годишно.
Политическото решение да се ограничи незаконният пазар на тютюневи изделия води до рязък спад на потреблението на незаконни цигари от средно 20% през 2016 до 6-7% през 2017 г., обобщават от ЦИД.
Въпреки това търговията с незаконни тютюневи изделия е източник на сериозни загуби в държавните бюджети на много страни. В България традиционно високите нива на употреба на незаконни цигари е довела до загуби в размер на 4,83 млрд. лева от неплатени ДДС и акцизи в периода 2009-2014 г.
По данни на ЦИД контрабандата на тютюневи изделия се е увеличила с над 20 млн. през 2017 г. спрямо 2016 г., като приходите от незаконни тютюневи июделия са нараснали от 168 млн. лв. до 198 млн. лв.
По думите на Тихомир Безлов, главен експерт в Програма „Сигурност“ на ЦИД, търговията с незаконни цигари е успешно органичена през последните три години. Приходите от тази престъпна дейност са намалели, употребата на незаконни изделия се е свила, а събраните пари от ДДС и акцизи са се увеличили значително. „Все пак се наблюдава слабо нарастване на незаконния пазар през 2017 г. в сравнение с предходната година“, коментира той.
Според доклада в периода след влизането на България в ЕС са се очертали всички основни престъпни схеми на организация при незаконните пазари за тютюневи изделия, които се наблюдават и в настоящия момент. Различни изследвания показват, че българската организирана престъпност успява бързо да се адаптира към променилата се среда след неочакваното затваряне на безмитните магазини по границите с Турция, Сърбия и Македония. Условно могат да се разграничат три периода в приспособяване на българския незаконен пазар на тютюневи изделия – първият от 2009 до 2010 г., вторият от 2010 до 2015 г. и третият от 2015 г. до момента.
От ЦИД обобщават, че освен чисто политическите причини за ограничаването на престъпния пазар на тютюневи изделия след 2014 г. има две основни икономически предпоставки.
Първата е, че вече не е необходимо България да увеличава с големи стъпки от по 70-80% минималните си нива на акциз при тютюневите изделия, за да достигне нивата на страните от ЕС. След 2015 г. страната е вдигнала акцизите в рамките на 2-5 %. Акцизният календар предвижда, че следващото увеличение ще е през 2018 г. и нов ръст на минималния акциз върху тютюневи изделия не се очаква до 2021 г.
Втората предпоставка е, че доходите на населението за първи път след 2001 г. се увеличават по-бързо от ръста на акцизите. Между 2015 и 2017 г. средната заплата нараства с около 10% годишно.
Експертите уточняват още, че по отношение на тютюневите изделия България се характеризира с висока интензивност и масовост на потреблението. Според различни национални представителни проучвания, страната е на второ място в ЕС по употреба, като средният процент на пушачите през периода 2006–2017 г. е между 35-39%.
Данните на Евробарометър от 2017 г. показват, че активните пушачи в страната са 36% от населението, а България е втора след Гърция (37%.) сред страните в ЕС по този показател. В същото време пушачите употребяват средно 15,9 цигари на ден, което е над средното за ЕС – 14,1. Това, което прави впечатление е, че нивото на потребление леко е нараснало спрямо 2014 г. и се е върнало на нивата от 2006 г.
Представителите на институциите са единодушни, пишат от ЦИД, че свиването на пазара на незаконни тютюневи изделия е значителен успех, особено като се имат предвид ограничените им ресурси в сравнение с тези на добре организирани престъпни играчи, инвестиращи сериозен капитал в тази дейност. Като резултат от положените усилия се спира откритата продажба на незаконни тютюневи изделия на обществени места и в магазини, а престъпните елементи се пренасочват към реализирането на малки количества. От друга страна обаче, допълнителното свиване на незаконния пазар е предизвикателство за институциите поради трудността да се следи и контролира продажбата на рязан тютюн, коментират още от ЦИД.
В същото време поддържането на досегашните ниски нива на незаконния пазар изисква постоянно противодействие, тъй като всяко изместване на вниманието на институциите бързо води до възобновяване на незаконната търговия.
От Центъра за изследване на демокрацията посочват няколко съществени риска пред страната и пазара на тютюневи изделия.
Основният риск е намаляването на политическия натиск към институциите за ограничаване на контрабандните канали и производства на незаконни цигари в страната. Подобно развитие би предизвикало сериозни сътресения в приходната част на бюджета. „Свиването на законния пазар на тютюневи изделия по време на политическата нестабилност в страната към края на 2016 г. и началото на 2017 г. показа, че този риск продължава да съществува“, се посочва в доклада. Вторият риск е свързан с промените в престъпните пазари в страната. Рязкото ограничаване на бежанския и мигрантския натиск към България след 2016 г. създава потенциал за връщане на лица от криминалния контингент към разпространение на незаконни тютюневи изделия.
Третият рисков фактор отново е политически. Непрозрачните коалиционни договорености дават основание да се прогнозира, че институции, чиито функции са да ограничават незаконната търговия с акцизни стоки на национално ниво, могат да намалят активността си заради определена политическа група или формация. Четвъртият риск, който се очертава, е свързан с административния капацитет на институциите, което най-ясно се проявява на регионално ниво. Търсенето на политически баланс създава впечатлението, че някои местни администрации са корупционно по-уязвими от средното в страната.
Според ЦИД съществува и реална опасност промяната в политиката на някоя от съседните страни да доведе до нови източници на незаконни тютюневи изделия.
По статията работиха: Ралица Пейчева, редактор Виктория Тошкова
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/03/10