(http://www.clubz.bg/)
Найден Зеленогорски: И Оруел не може да напише драма като с ЧЕЗ
Два дни след като Движение "България на гражданите" обяви, че замразява членството си в Реформаторския блок и ще го напусне, ако до месец той не стане опозиционен, зам.-председателят на партията Найден Зеленогорски обяви, че правителството трябва да подаде оставка и да има предсрочни избори.
"И Оруел не може да напише драма като тази с ЧЕЗ. Очевидно е, че зад тази дама има схема, която никой не иска да разкрие. Когато се спре токът на 3 млн. българи, защото фирмата не може да се справи, институциите може и да се сетят, че имат задължения", предупреди Зеленогорски по повод скандала с продажбата на ЧЕЗ-България на фирмата "Инерком" на Гинка Върбакова.
От ДБГ от няколко месеца повтвърдиха тона срещу третия кабинет "Борисов", докато останалите в Реформаторския блок - СДС и БНД се пазят от остри оценки.
Специално по темата с ЧЕЗ от Блока написаха и промени в Закона за енергетиката, с които да се дадат правомощия на ДАНС да спира сделки с фирми в сектора.
"ДАНС не действа ефективно при случая с КТБ, няма гаранции, че за енергетиката ще го направят, затова ние не подкрепяме подобно предложение", заяви Зеленогорски.
Въпросният законопроект бе представен от Петър Москов, Божидар Лукарски и Димитър Бъчваров от РБ пред вицепремиера Валери Симеонов. Това също е предизвикало напрежение в Блока, подразбра се от думите на зам.-председателя на ДБГ.
"Кабинетът демонстрира националпопулизъм, в парламента има само скандали и не се осъществяват никакви политики, а идеите за одържавяване на ЧЕЗ или военни предприятия са недопустими. Подобни неща нямаше в предишния парламент", заяви Зеленогорски по повод решението на ДБГ за неучастие в РБ.
По думите му "демокрацията е застрашена, има опити за феодализиране на общини, а управлението замете важни реформи, които успяхме да наложим в 43-ото НС – машинното и електронно гласуване, които се чудят как да отменят, започване на реформи в образованието и здравеопазването, превъоръжаване".
От ДБГ остро разкритикуваха и приетия нов антикорупционен закон, който е преработена версия на стария проект, придобил известност в миналия мандат като "закона Кунева". Според Зеленогорски вместо да се търси борба с корупцията, бе създаден антикорупционен орган, чиято независимост не може да бъде гарантирана.
По време на кабинета "Борисов 2", в който Реформаторският блок бе официален коалиционен партньор, ДБГ до последно заплашваха, че ще излязат в опозиция, ако не се приеме "законът Кунева" срещу корупцията. Той не беше приет, а първия път дори се "спъна" в Народното събрание, но партията остана в управлението до последния му ден, заедно със СДС, БНД, а тогава - и с БЗНС. Последните напуснаха Реформаторския блок през есента на 2017 г. и се присъединиха към Български манифест за Европа на ДСБ/Нова република, "Да, България", ДЕОС и "Зелените".
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/03/12