(http://www.clubz.bg/)
Държавата прави своя фирма за язовирите
Държавата създава фонд и държавна фирма, за да финансира ремонтите и да стопанисва язовирите. Това става ясно от изявление на министъра на икономиката Емил Караниколов в Министерски съвет днес.
Фондът ще генерира средства от държавния бюджет и от стопанската дейност на всички язовири, създава се за ремонт на язовирите и е част от внесените предложения за изменения на закона за водите, заяви Караниколов. Създава се и търговско предприятие, на което, по съгласие на общините, които не могат да управляват язовирите си, ще бъдат прехвърлени техните активи, за да не се случва така, че да няма пари за тях.
Търговското предприятие се създава с пари от фонда и от държавния бюджет. Караниколов обясни, че се налага създаването на такова държавно предприятие, тъй като язовирите са публично държавна собственост и активите им няма как да са в актива на търговско дружество.
В момента има 5700 язовира, от които повече от 4500 са на общините. В срок от един месец местните управи трябва да решат кои са тези язовири, които не могат да управляват, за да ги прехвърлят на държавната фирма. Някои от тях са създадени само с цел безопасност и не се стопанисват добре поради липса на средства.
Другите изменения на закона включват категоризиране на язовирите голям/ малък и техните изисквания за експлоатация. Освен това ще се задължават собствениците и операторите им да правят аварийни планове.
"Вицепремиерът Валери Симеонов ни събира и за другата сряда законът трябва да е готов и внесен в Народното събрание", заяви Караниколов.
Общините ще предложат на централната власт създаването на работещ механизъм, който да обезпечи безопасната експлоатация на язовирите, заяви по БНР изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева.
"Общините са собственици на малко над 4500 язовира, а над 2000 от тях са малки водни обекти, които нямат капацитет на язовири, но се водят язовири и ние носим за тях същата отговорност, каквато носим за един много голям язовир", поясни Георгиева.
По думите ѝ, с промените в Закона за водите от 2016 година на общините са били наложени тежки и непосилни отговорности за управлението на всички тези язовири:
"Защото има разлика дали язовирът е с размерите на една стая, или на едно населено място. Независимо от размерите ние сме длъжни да му назначим оператор, да контролираме ежедневно състоянието на водната маса в него. И ако ние нямаме никаква потребност от този язовир, ние не можем да го изпразним и той да престане да съществува. Повечето от тези обекти са празни".
За целта от Сдружението на общините са подготвили проект за изменение в Закона за водите, който прецизира класификацията на язовирите на големи и малки и на такива с различна степен на опасност. Предложенията регламентират и възможностите за извеждане от експлоатация на неизползваните водни обекти.
Свързани новини:
- И Видин обявява грипна епидемия
- Без безплатни бързи тестове за грип
- Приложение на „Майкрософт” ще ни предупреждава за сайтове с фалшиви новини
- Опозиционерът Хуан Гуайдо се обяви за временен президент на Венецуела
- Жената, нападнала медик в Горна Оряховица, е с повдигнато обвинение
- Руската ВТБ: Заложници сме на нарастващ конфликт между Тръмп и Конгреса
- Ивелин Попов се настани в хотела на "Ростов" в Доха, ще подписва
- Алберт Попов спечели втория слалом за ФИС
- Паредес се отдалечава от ПСЖ
- Прекратиха търсенето на самолета със Сала поне за днес
- Погба носи тузарски костюм със своите инициали
- Зафиров: Цената на Неделев е висока
- Емери: Арсенал работи по трансфера на Суарес
- Зафиров: Неделев отхвърли ЦСКА и Лудогорец, търсим нападател и ляв бранител
Виж всички новини от 2018/03/14